Prvi rezultati iz 11 od ukupno 26 kantona pokazali su da je velika većina građana, oko 72 posto, glasovala za prijedloge zakona koji ograničavaju ulazak u Švicarsku i traženje posla osobama koje nisu iz Europe te pooštrenje uvjeta za dobivanje azila, kojima taj dio zakonodavstva postaje jedan od najrestriktivnijih u zapadnom svijetu.
Novi prijedlozi zakona već su potvrđeni u parlamentu i na vladi, ali su protivnici prikupili dovoljno potpisa na peticiji da se mora održati referendum.
Predsjednik Demokratskog saveza centra (UDC, desnica) Ueli Maurer izrazio je zadovoljstvo masovnom potporom pooštrenim zakonima o azilu i useljavanju.
"To pokazuje da su ljudi probleme s imigrantima shvatili ozbiljno", rekao je Maurer, koji se vrlo žestoko zalagao za pooštravanje tih zakona.
Novi švicarski zakon o pravu na azil predviđa automatsko odbijanje zahtjeva svih osoba koje nemaju osobne dokumente, zahtijeva da se prikaže putovnica, iako je dosad bila dovoljna i vozačka dozvola, a također i ukida socijalnu pomoć koju su dosad dobivali oni kojima je azil bio odbijen, zamjenjujući je "hitnom pomoći" u iznosu od 960 švicarskih franaka mjesečno, što relevantne organizacije smatraju donjom granicom minimalnih sredstava za preživljavanje.
"Revizija zakona o azilu nastoji očuvati humanitarnu tradiciju Švicarske i istodobno spriječiti zloporabe", ustvrdio je tijekom kampanje uoči referenduma ministar pravosuđa Christoph Blocher, također snažni zagovornik promjena zakona.
Zakon o useljavanju ubuduće će braniti ulazak u Švicarsku svim neeuropskim državljanima koji nisu pozvani na točno određeno radno mjesto. Svi će potencijalni imigranti morati dokazati da posjeduju posebne profesionalne sposobnosti i da za radno mjesto u pitanju nije pronađen nijedan kandidat iz Švicarske ili Europe.