HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 11.533,23 11.613,19
Tokyo/NIKKEI 15.634,67 15.834,23
London/FTSE-100 5.852,70 5.896,70
Frankfurt/DAX 30 5.908,36 5.962,03
--------------------------------------------------
Cijene dionica na Wall Streetu u četvrtak su potonule nakon objave izvješća o padu proizvodne aktivnosti u američkoj srednjeatlantskoj regiji po prvi put u posljednje tri godine, što je potaknulo zabrinutosti oko usporavanja gospodarskog rasta i korporativnih zarada.
Njujorški Dow Jones indeks spustio se 0,7 posto, na 11.533 bodova. Za toliko je oslabio i tehnološki Nasdaq, završivši trgovanje na 2.238 bodova.
Zabrinutosti vezane uz gospodarske izglede pritisnule su američko tržište dionica nakon što je američka središnja banka Fed u Philadelphiji objavila pad indeksa poslovne aktivnosti u rujnu.
"Mislim da više nije pitanje je li gospodarstvo usporava rast, već koliko brzo. Indeks Feda smanjen je mnogo više nego se očekivalo. To je znak da proizvođači smanjuju aktivnosti, vjerojatno u očekivanju usporavanja osobne potrošne", kazao je Neil Wolfson, predsjednik Wilmington Trust Investment Managementa.
Od većih gubitnica ističe se dionica tehnološke kompanije Hewlett-Packarda, koja je potonula 5,2 posto. Razlog tome bila su novinska izvješća da je izvršni direktor kompanije Mark Hurd bio mnogo više upleten u internu istragu oko curenja informacija iz upravnog odbora u medije nego se ranije mislilo.
Ta kompanija suočena je sa skandalom zbog istrage koju je vodila među svojim zaposlenicima i novinarima, zbog čega je ranije bila prisiljena ostavku dati i predsjednica upravnog odbora Patricia Dunn. Istragu o cijelom slučaju vode američka Komisija za vrijednosne papire te savezne vlasti Oslabila je većina tehnoloških dionica, pri čemu IBM-ova 2,2 posto, a Apple Computera gotovo jedan posto.
Na europskim burzama cijene dionica dosegnule su najviše razine u protekla četiri mjeseca, potaknute najavljenim spajanjima kompanija te pojeftinjenjem nafte. Londonski Ftse indeks ojačao je 0,5 posto, na 5.897 bodova. Frankfurtski DAX dobio je 0,13 posto na vrijednosti, završivši trgovanje na 5.962 boda.
Europske dionice oslabile su u petak približno jedan posto uslijed strahova od usporavanja rasta najvećeg svjetskog gospodarstva, a među gubitnicima se isticala dionica telekoma KPN nakon što je nizozemska država prodala svoj udjel.
Londonski Ftse indeks oslabio je 0,8 posto, na 5.853 boda. Frankfurtski DAX bio je na gubitku od nekih 0,9 posto, spustivši se na 5.908 bodova.
Raspoloženje ulagača pritisnuli su strahovi od mogućeg usporavanja aktivnosti u američkom gospodarstvu nakon što je indeks podružnice američke središnje banke Fed u Philadelphiji signalizirao da najveće svjetsko gospodarstvo moguće gubi na zamahu više nego što većina ekonomista misli.
Od značajnijih gubitnika izdvaja se nizozemski telekom KPN, čije su dionice oslabile 1,8 posto, nakon što je svoj preostali udjel od osam posto prodala nizozemska vlada.
Oslabile su i dionice ostalih pripadnika telekom sektora, pri čemu je njihov prosječan pad iznosio 1,3 posto. Dan ranije cijene telekom dionica zabilježile su najviše razine u zadnja četiri mjeseca, ojačavši u prosjeku za gotovo tri posto.
Gubitnika je bilo i u sektoru maloprodaje, pri čemu su približno jedan posto oslabile dionice britanskog i francuskog lanca maloprodaje Tesco i Carrefour pošto im je investicijski rejting snizio J.P.Morgan.
Nasuprot njima, nešto su ojačale dionice energetskog sektora pod utjecajem jačanja cijena nafte. No dionice rudarskih kompanija izgubile su ranije dobitke zbog raširenih zabrinutosti glede rasta a unatoč jačanju cijena bakra i zlata.
Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je 1,3 posto, završivši tjedno poslovanje na 15.635 bodova.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,2822 1,2832 1,2778
USD/JPY 116,33 116,61 116,21
GBP/USD 1,9053 1,9063 1,9010
USD/CHF 1,2349 1,2430 1,2342
-------------------------------------------------
Tečaj dolara spustio se u petak na svjetskim deviznim tržištima na najnižu razinu u protekla dva tjedna prema indeksu košarice najvažnijih međunarodnih valuta nakon što je studija ogranka središnje američke banke Fed ukazala na nove signale o usporavanju rasta američkog gospodarstva.
Tako je indeks dolara prema šest glavnih svjetskih valuta - euro, jen, britanska funta, kanadski dolar, švedska kruna i švicarski franak, kliznuo na najnižu razinu u protekla dva tjedna.
Američka valuta oslabila je 0,3 posto prema švicarskom franku, spustivši se na najnižu razinu u protekla dva tjedna od 1,2386 franaka za dolar. U odnosu na jen dolar se stabilizirao na razini od 116,39 jena za dolar.
Euro je do podneva ojačao 0,3 posto na najvišu razinu prema dolaru u protekla dva tjedna od 1,2826 dolara za euro. U odnosu na jen europska je valuta ojačala 0,4 posto, pa se njome trgovalo po 149,21 jena.
Indeks filadelfijskog ogranka američkog Feda o poslovnoj aktivnosti u srednjeatlantskoj regiji SAD-a pokazao je prvi negativan rezultat u proteklih više od tri godine, što signalizira značajan pad proizvodnje u toj regiji.
"Negativno očitanje indeksa filadelfijskog ogranaka Fed-a bio je udarna vijest koja je odvratila spekulativne ulagače od dolara. Ugrožena je prednost u prinosu na dolar u odnosu na one na ostale ključne valute. Bude li se ona i dalje smanjivala, dolar će početi djelovati precijenjeno", naglasio je Peter Frank iz ABN AMRO-a.
Dolar nije profitirao ni od povlačenja ulagača s tržišta u razvoju nakon što je tečaj poljskog zlota prema euru kliznuo na najnižu razinu u proteklih tjedan i pol dana pod pritiskom vijesti o razvrgavanju koalicije između vladajuće konzervativne stranke "Pravo i pravda" i ljevičarske Samoobrane.
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
22.09. USLIB 5,33 5,33 5,39 5,42
22.09. EULIB 3,06 3,17 3,37 3,56
----------------------------------------------------