Predsjednik Udruge Vjeran Piršić ustvrdio je da u toj tužbi "JANAF-a po prvi put otvoreno priznaje da je cijev naftovoda u vrlo lošem stanju te da mu prijeti ekološka katastrofa nesagledivih razmjera".
U JANAF-u opovrgavaju te navode i tvrde da je upravo suprotno, odnosno da su u tužbi naveli kako onemogućavanje postavljanja kabela i održavanje sustava, a što priječe navedene obitelji, može dovesti do ekološke katastrofe.
U tužbi je navedeno zbog čega je Janaf podiže, izjavio je Hini koordinator koorporacijskih komunikacija JANAF-a Jakov Despot, naglasivši da se rečenica o mogućnosti ekološke katastrofe vadi iz konteksta kako bi se nanijela šteta JANAF-u.
Najbolji su demanti stavovima u Eko-Kvarneru rezultati inspekcijskog nadzora Ministarstva zaštite okoliša koji su nedvojbeno utvrdili da je sustav JANAF-a siguran te nedavno dobivanje Iso certifikata za zaštitu okoliša, naveo je Despot.
Inače, po Zakonu o energiji JANAF ima pravo ući u privatni posjed radi održavanja sustava, a što su slavonskobrodske obitelji priječile, te zbog čega je tužba protiv njih i podnijeta.
JANAF je obvezan nadoknaditi moguću štetu nastalu prilikom radova, a koju utvrđuje sudski vještak poljoprivredne struke. Visina štete ovisi o zasadima na tom zemljištu.
Ročište o JANAF-ovoj tužbi protiv 11-ero obitelji bit će sutra u Slavonskom Brodu. (Hina) xbma ysšh