"Moram podvući da je hrvatska kandidatura, iznad svega, mjera hrvatske odgovornosti...Sada smo spremni poduzeti novi korak u jačanju naše odgovornosti kao članice UN....Hrvatsko članstvo u Vijeću sigurnosti također bi demonstriralo uspjeh mirovnog procesa u jugoistočnoj Europi", kazao je premijer Sanader.
On je naveo kako je Hrvatska prošla kroz uspješnu tranziciju od zemlje koja je primala mirovne snage do zemlje koja danas sudjeluje u 11 od 18 mirovnih operacija UN-a diljem svijeta, te pruža obuku za međunarodne tečajeve na području izgradnje mira.
Hrvatska je, po riječima njezinog premijera, "igrala i danas igra utjecajnu i vodeću ulogu u osiguravanju dugoročne stabilnosti, suradnje i demokratskog razvoja cijele jugoistočne Europe".
Hrvatska već pregovara o budućem punopravnom članstvu u EU, a na temelju napretka reformi vojske i sektora sigurnosti također stoji na pragu članstva u NATO-u, kazao je premijer i naglasio kako je "Hrvatska danas potporanj stabilnosti, sigurnosti i suradnje".
Također je naglasio i potrebu "rješavanja posljednjih neriješenih pitanja i dovršetka sigurnosne arhitekture ovog dijela Europe" uz zaštitu i promicanje univerzalnih vrijednosti, vladavine prava, ljudskih prava i demokracije.
Premijer Sanader istaknuo je doprinos Hrvatske različitim UN-ovim programima i fondovima i podršku aktivnostima UN-a na mnogim poljima.
U svom se govoru osvrnuo i na današnje globalne napetosti i nestabilnost, dugotrajne krize koje destabiliziraju regionalnu i globalnu sigurnost i značajan rast međunarodnog terorizma koji, kako je upozorio, izaziva atmosferu nepovjerenja, vjerske i kulturne netolerancije i teška kršenje ljudskih prava.
"Hrvatska kao članica globalne antiteroristicke koalicije, snažno osuđuje međunarodni terorizam u svim njegovim oblicima i manifestacijama te poziva na još jaču međunarodnu suradnju na suzbijanju te pošasti modernog doba", kazao je. U tom kontekstu je istaknuo vrlo dobru suradnju Hrvatske s Odborom za protuterorizam Vijeća sigurnosti UN i Odjelom za prevenciju terorizma Ureda UN-a za borbu protiv narkotika i kriminala u Beču.
Premijer Sanader također je naglasio važnost početka prvih suđenja na stalnom Međunarodnom kaznenom sudu te istaknuo punu suradnju Hrvatske s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY).
Uspostavu Vijeća za ljudska prava UN-a ocijenio je velikim korakom u globalnom promicanju ljudskih prava.
Govor na zasjedanju Opće skupštine iskoristio je da zahvali zemljama koje su glasovale za ovogodišnji izbor Hrvatske u Komisiju za izgradnju mira UN-a. Govoreći o reformama UN-a Sanader je kazao kako se Hrvatska zalaže za povećanje broja i stalnih i nestalnih članica Vijeca sigurnosti, utemeljenom na primjerenog regionalnoj zastupljenosti.
"U tom proširenom Vijeću Istočnoeuropske skupina imala bi dvije nestalne članice", kazao je premijer zalažući se za bolju zastupljenost zemalja u razoju te malih i srednje velikih zemalja.
Hrvatski je premijer podržao i aktualne zahtjeve za širenje demokracije u svijetu, posebno kroz međunarodne organizacije kao što su Zajednica demokracija i Zaklada UN-a za demokraciju.
Premijer Sanader u srijedu je održao i govor na Sveučilištu Colombia u New Yorku posvećen u najvećoj mjeri pristupanju Hrvatske EU i NATO-u.