NEW YORK
Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić sudjelovao je u srijedu na otvaranju druge godišnje konferencije Clintonove globalne inicijative u New Yorku, forumu oko kojeg je bivši američki predsjednik Bill Clinton okupio istaknute predstavnike vladinog, poslovnog i neprofitnog sektora iz cijeloga svijeta, zainteresirane za pomoć u rješavanju globalnih pitanja kao što su borba protiv siromaštva, HIV-a, klimatske promjene, javna zdravstvena skrb i druga. Na drugoj godišnjoj konferenciji Clintonove inicijative okupilo se više od 1.000 uzvanika, među kojima 30-ak aktualnih šefova država ili vlada, visokih dužnosnika međunarodnih organizacija kao što su glavni tajnik UN-a Kofi Annan i visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Javier Solana, poslovnih ljudi uključujući i Billa Gatesa i Warrena Buffeta, te brojnih dužnosnika bivše Clintonove administracije, njegovih političkih pristaša i prijatelja. Uoči početka skupa predsjednik Mesić zadržao se u 15-minutnom razgovoru s Billom Clintonom, bivšom američkom državnom tajnicom Madeleine Albright i bivšim savjetnikom za nacionalnu sigurnost Sandyjem Bergerom, koji je bio zatvoren za novinare.
NEW YORK
Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić u srijedu je sudjelovao na prvom sastanku na vrhu Skupine G11, koja na inicijativu jordanskog kralja Abdullaha II okuplja zemlje osrednjih prihoda radi zajedničkog nastupa u pitanjima od međunarodnog interesa kao što su pregovori o trgovini, povećanju izravne pomoći i olakšanju tereta dugova. Na prvom sastanku na vrhu, održanom na marginama 61. zasjedanja Opće skupštine UN-a, sudjelovali su, uz kralja Abdullaha te predsjednika Mesića i predsjednici ili ministri vanjskih poslova Ekvadora, Gruzije, Hondurasa, Indonezije, Maroka, Pakistana, Paragvaja i Sri Lanke, dok Tunis kao 11. članica inicijative nije bio zastupljen. Kralj Abdullah u uvodnom je govoru naveo kako više od četvrtine svjetskog stanovništva živi upravo u zemljama koje spadaju u nižu srednju prihodovnu kategoriju. Tim je zemljama, po njegovim riječima, za daljnje iskorake prema povećanju prihoda nužna međunarodna pomoć, a skupina G11 trebala bi pripremiti "zajedničku platformu" u ključnim područjima interesa. Predsjednik Mesić podržao je incijativu. Od međunarodnih vjerovnika s pravom očekujemo da nam olakšaju breme dugova, kazao je. "Smanjivanje jaza između bogatih i siromašnih jedan je od bitnih preduvjeta uspješnosti borbe protiv globalnog terorizma, koji je danas najveća prijetnja miru i stabilnosti u svijetu", naglasio je hrvatski predsjednik.
NEW YORK
Hrvatska ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović, koja sudjeluje u radu 61. zasjedanja Opće skupštine UN-a u New Yorku, u srijedu se na marginama skupa sastala s predstavnicima Američko-židovskog odbora (AJC), na čelu s njegovim direktorom Jasonom Isaacsonom. Ministrica Grabar-Kitarović je predstavnike AJC-a upoznala s prioritetima hrvatske vanjske politike, odvijanju pregovora o članstvu s Europskom unijom, približavanju NATO-u te hrvatskom sudjelovanju u mirovnim operacijama u svijetu. Jason Isaacson, direktor Američko-židovskog odbora, ponudio je svesrdnu pomoc i potporu Hrvatskoj preko njihovog ureda u Bruxellesu na putu prema euroatlantskim integracijama. U razgovoru je pohvalio i aktivnosti Hrvatske u području obrazovanja o holokaustu, antisemitizmu i svim ostalim oblicima rasne diskriminacije. AJC je nevladnina organizacija sa 100-godišnjom tradicijom djelovanja na jačanju i zaštiti židovskih zajednica u SAD-u i svijetu kroz promicanje demokratskih i pluralističkih društava i poštivanja dostojanstva svih naroda.
BUDIMPEŠTA
Između 1.000 i 1.500 osoba okupilo se u srijedu navečer pred mađarskim parlamentom u Budimpešti tražeći treću večer zaredom ostavku premijera Ferenca Gyurcsanyja, javlja AFP. Tijekom dana je pred parlamentom bilo između 400 i 500 prosvjednika. Od ponedjeljka navečer stotine simpatizera desnice i krajnje desnice stalno se nalaze pred parlamentom i traže Gyurcsanyjevu ostavku zbog priznanja da je svjesno lagao birače kako bi pobijedio na travanjskim parlamentarnim izborima. Uz njih su i pojačane policijske snage koje se pripremaju za moguću treću noć sukoba.
WASHINGTON
Sjedinjene Države zatražile su u srijedu brzu obnovu demokracije na Tajlandu, tvrdeći da ne postoji opravdanje za vojni udar. Washington je naveo da će nastaviti razgovore o sporazumu o slobodnoj trgovini s Tajlandom kada u toj zemlji ponovno bude uspostavljena demokracija. O tom se trgovinskom sporazum pregovara dulje od dvije godine. "Razočarani smo zbog vojno udara. Nadamo se da će oni koji su ga izveli, brzo ispuniti obećanja i ponovno uspostaviti demokraciju", rekao je glasnogovornik Bijele kuće Tony Snow. State Department drži da nema opravdanja za vojni udar i da će SAD revidirati svoje odnose s Tajlandom.
NEW YORK
Bliskoistočni mirovni kvartet (SAD, EU, UN, Rusija) pozdravio je u srijedu napore palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa da osnuje palestinsku vladu nacionalnog jedinstva Fataha i Hamasa, objavile su agencije. "Kvartet pozdravlja napore Mahmuda Abasa za formiranje vlade nacionalnog jedinstva, u nadi da će platforma nove vlade održavati načela Kvarteta", navodi su zajedničkoj izjavi glavnog tajnika UN-a Kofija Annana, američke državne tajnice Condoleezze Rice i ministara vanjskih poslova EU i Rusije. Kvartet zahtjeva da Hamas prizna državu Izrael i odrekne se nasilja. Abas pokušava izgraditi koaliciju njegova umjerenog Fataha i militantnog Hamasa, koji je pobijedio na prošlim izborima i samostalno sastavio aktualnu palestinsku vladu. Međunarodna zajednica bojkotirala je tu vladu i uskratila joj financijsku pomoć jer Hamas nije ispunio navedene uvjete. Diplomati ističu da ovako sročena izjava Kvarteta predstavlja znatno ublažavanje tvrdog američkog stajališta prema palestinskoj upravi s Hamasom na čelu. Kvartet je također za još tri mjeseca odlučio produljiti postojanje privremenog mehanizma za pružanje pomoći Palestincima preko kanala kojima se zaobilazi Hamasova vlada.
NEW YORK
Vijeće mira i sigurnosti Afričke unije (AU) odlučilo je u srijedu u New Yorku produljiti mandat mirovgnim snagama AU-a u sudanskom Darfuru do 31. prosinca, rekao je predsjednik Burkine Faso Blaise Campaore. "Postigli smo sporazum o produljenju mandata snaga Afričke unije do 31. prosinca", rekao je Compaore novinarima. Tu odluku, koju je donijelo 15 afričkih čelnika, željno očekuje međunarodna zajednica koja u njoj vidi jedinu mogućnost za izbjegavanje nove humanitarne katastrofe u Darfuru, sudanskoj pokrajini opustošenoj građanskim ratom. Compaore je dodao da je AU odlučila pojačati financiranje doprinosima afričkih zemalja, logističkom i podrškom u opremi UN-a te financiranjem Arapske lige. Slabo opremljene i potplaćene afričke mirovne snage dosad nisu uspjele spriječiti zločine u Darfuru. UN je želio u područje poslati svoje "plave kacige", ali je sudanska vlada to odbila. Na pitanje hoće li Sudan prihvatiti te odluke Vijeća mira i sigurnosti AU, Compaore je odgovorio prevladava mišljenje da je Kartum spreman surađivati s Afričkom unijom.
WASHINGTON
Snage NATO-a u Afganistanu ubile su više od 1.000 talibanskih boraca tijekom operacije Meduza na jugu zemlje, rekao je u srijedu glavni zapovjednik savezničkih snaga u Europi general James Jones. Na pitanje novinara u Washingtonu o broju talibanskih boraca ubijenih tijekom operacije Meduza, general Jones je odgovorio da ih je bilo "oko tisuću" i da ga ne bi iznenadilo da ih je bilo i 1.500. Operacija Meduza bila je dosad najveća saveznička operacija protiv talibanskih pobunjenika otkako su ih svrgnuli s vlasti. Provedena je u prvom dijelu rujna u okolici Kandahara. Jones je izrazio uvjerenje da se talibani pokušavaju regrupirati u drugim dijelovima zemlje, vjerojatno zapadnije. Priznao je da su zapovjednici NATO-a na terenu bili iznenađeni otporom talibana tijekom operacije Meduza.