Pokrenute ponegdje već početkom godine 2006., proslave posebnu dimenziju dobijaju kako se bliži obljetnica, 25. rujna, s brojnim koncertima, publikacijama i ponovnim izdavanjem nosača zvuka koji predstavljaju dosad neviđen hommage tom skladatelju, javlja AFP.
Šostakovič je jednoglasno slavljen jer je ostavio djelo čuveno po originalnosti, daleko od najavangardnijih struja, i širini (147 djela u opusu), posebice u području instrumentalne glazbe.
Autor je 15 simfonija i 15 gudačkih kvarteta, vrste koja se puno manje koristila u njegovo doba nego ranije, čime je zaslužio nadimak "Beethoven 20. stoljeća".
Rođen 25. rujna 1906. u obitelji dalekog poljskog podrijetla u Sankt Peterburgu, Šostakovič je bio sjajan student na konzervatoriju svoga grada gdje je mogao upijati glazbu Mahlera i Musorgskog.
Već s 20 godina sklada Prvu simfoniju koja ubrzo postiže međunarodni ugled. Ostala poznata djela uključuju opere Nos i Ledi Makbet Mcenskoga okruga, Četvrtu simfoniju, Petu simfoniju i Sedmu ili Lenjingradsku te balet Zlatni vijek.
Neki komentatori ističu "oportunizam" čovjeka koji je odlučio ostati u komunističkom Sovjetskom Savezu, prihvatiti neke počasti (član ureda Unije skladatelja 1957., "primljen" u Komunističku partiju 1960.) i osuditi pisca Saharova u pismu zbog čega je kasnije zažalio.
Drugi inzistiraju naprotiv na njegovom "disidentstvu", posebno nakon što je otkriven ikonoklastički karakter nekih njegovih djela, nakon smrti 9. kolovoza 1975. u Moskvi.