Knjigu Mediterana otvorio je akademik Nenad Cambi, koji je u povodu današnjeg zatvaranja zagrebačke izložbe "Hrvatski Apoksiomen u Zagrebu i Frenci" održao uvodno predavanje "Grčki sportaš u podmorju Jadrana".
Akademik Cambi je kazao da je riječ jednoj od materijalno najvrjednijih umjetnina koja su pronađena u Jadranskom moru. Izvorni je kip nastao sredinom 4. stoljeća prije Krista a ovo je savršena, vjerojatno helenistička, kopija koja je bila napravljena za Egeju, kazao je akademik Cambi.
Po arheološkim bi zakonima Apoksiomen trebao biti čuvan u mjestu gdje je pronađen, ali uz uvjet da bude sigurno i kvalitetno zaštićen i da ga čuvaju stručnjaci, rekao je akademik Cambi u povodu rasprava o tome treba li Apoksiomen biti vraćen otoku Lošinju, u čijem je moru ležao dvije tisuće godina, ili bi trebao biti smješten u Zagreb, ili Zadar, koji je također zainteresiran.
Na otvaranju Knjige Mediterana večeras je predstavljen i 2. svezak Zlatne knjige grada Splita, zbirke 300 latinskih i talijanskih pravnih isprava iz doba mletačke uprave Dalmacijom i Splitom od 1420. do 1778. godine koji se čuvaju u Muzeju grada Splita.
Drugi svezak preveli su i opsežnim bilješkama propratili Ljerka Šimunković i Marin Berket koji su, uz danas pokojne Vladimira Rismonda i Vedrana Gligu sudjelovali i u prevođenju tekstova za 1. svezak Zlatne knjige grada Splita, objavljen prije 10 godina.
Tijekom ove tradicijske jesenske splitske kulturne priredbe u organizacije Književnog kruga Split i splitskog Zavoda HAZU, do subote 23. rujna bit će održana dva znanstvena skupa i predstavljeno 20-ak novih knjiga.