Dani europske baštine, koji se od 1991. održavaju na poticaj Vijeća Europe, ove se godine u Hrvatskoj obilježavaju od 14. do 30. rujna.
Hrvatska obilježava Dane europske baštine od 1995., kad je posavsko selo Krapje proglašeno selom graditeljske baštine. Ovogodišnja tema Dana je "Zvuk baštine", s naglaskom na orguljama.
Povijesni razvoj orgulja u Hrvatskoj može se pratiti na oko 800 sačuvanih orgulja. Najstariji arhivski podatci o orguljama u Hrvatskoj sežu u 14. stoljeće, dok su najstarije sačuvane orgulje, skupina od šest malih orgulja, iz 17. stoljeća.
Na izložbi plakata u predvorju Muzeja Mimara izloženi su natječajni radovi studenata dizajna s Arhitektonskog fakulteta, dok su orgulje kao instrument s različitih gledišta predstavljene na 10-tak panoa u izložbenom prostoru tog muzeja.
Ministar kulture Božo Biškupić, otvarajući izložbu istaknuo je kako su Dani kulturne baštine u Hrvatskoj važni zbog mlađih naraštaja i kako im je cilj skrenuti pozornost na očuvanje hrvatske baštine, među ostalim, orgulja, ruralne kulturne baštine, sakralnih objekata.
Jagoda Meder, jedna od autorica tekstova na CD-romu "Orgulje u Hrvatskoj", predstavljajući taj projekt i izložbu govorila je o povijesti i statusu orgulja u Hrvatskoj.
Uz tematske programe, prigodne skupove, izložbe, u sklopu Dana europske baštine održat će se brojni koncerti na orguljama u zagrebačkim crkvama te u crkvama u Dubrovniku, Šibeniku, Karlovcu, Krapju, Osijeku, Splitu i Ludbregu.
Dani europske baštine, koje organizira Ministarstvo kulture RH, promiču djelatnosti i ustanove koje proučavaju i štite kulturnu baštinu na primjeren način.
Program se ostvaruje u suradnji s Hrvatskim restauratorskim zavodom koji će 20. i 21. rujna otvoriti vrata svojih ateliera.
U suradnji sa zagrebačkim Gradskim uredom za obrazovanje, kulturu i šport dogovoreno je da će za vikend, 23. i 24. rujna, biti besplatan ulaz u gotovo sve muzeje grada Zagreba, Muzej Prigorja u Sesvetama i Arheološki park "Andautonija" u Šćitarjevu.