FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Tjedan knjige mediteranske tematike od 17. do 23. rujna u Splitu

SPLIT,14. rujna 2006.(Hina) - Od 17. do 23. rujna u Splitu će se održati 19. Tjedan knjige mediteranske tematike u organizaciji Splitskog književnog kruga i Zavoda Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
SPLIT,14. rujna 2006.(Hina) - Od 17. do 23. rujna u Splitu će se održati 19. Tjedan knjige mediteranske tematike u organizaciji Splitskog književnog kruga i Zavoda Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Glavnina te kulturne manifestacije održavat će se u palači Milesi gdje će biti otvorena predavanjem "Grčki sportaš u podmorju Jadrana" u povodu nedjeljnog zatvaranja zagrebačke izložbe "Hrvatski Apoksiomen u Zagrebu i Firenci", te početka priprema za odlazak postava u Firencu, najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare.

Predavanje će održati predsjednik Književnog kruga Split, akademik Nenad Cambi koji je istaknuo kako se "radi o jednoj od najvažnijih umjetnina koje postoje u Hrvatskoj".

"Kada bismo njezinu vrijednost pokušali izraziti novčanim parametrima mogli bismo kazati da je najskuplja", naglasio je.

Tijekom Tjedna knjige mediteranske tematike bit će predstavljen veći broj novih književnih izdanja, od kojih je najznačajniji drugi svezak "Zlatne knjige grada Splita" u prijevodu Ljerke Šimunković i Marina Berketa, u izdanju Književnoga kruga. Na manifestaciji će svoje djelatnosti i izdanja predstaviti šibenska Gradska knjižnica "Juraj Šižgorić", dubrovačka Matica hrvatska i Gradski muzej Korčule s izdavačkom djelatnosti otoka Korčule od 1990. godine do danas.

Središnji događaji "Knjige Mediterana" dva su međunarodna znanstvena skupa: "Dalmacija za francuske uprave od 1806. do 1813." i deveto izdanje skupa pod nazivom "Komparativna povijest hrvatske književnosti - hrvatska književnost 20. stoljeća u prijevodima: emisija i recepcija".

Na prvom će skupu sudjelovati 27 izlagača iz Hrvatske, Francuske, Austrije i Njemačke koji će obrađivati vrijeme tijekom kojeg su se u Dalmaciji događale krupne promjene od 1798. godine kada Napoleon ukida Venecijansku državu i uspostavlja svoje carstvo koje se širi na dalmatinsko područje.

Prema Cambijevim riječima tada počinje suvremena epoha, s dobrim i lošim stvarima, "no važno je napomenuti da se radi o nedovoljno proučenom povijesnom razdoblju kojemu treba posvetiti iznimnu pozornost".

Skup o komparativnoj povijesti hrvatske književnosti vodit će književnik Pavao Pavličić, a okupit će 33 stručnjaka iz Hrvatske, Španjolske, Poljske, Mađarske, Italije, Austrije, Njemačke i Ukrajine.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙