Otvorenju spomen-parka će nazočiti i potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor i ministar kulture Božo Biškupić te visoki predstavnici BiH, lokalni dužnosnici, gradonačelnik Villefranchea Serge Roques i senator Jean Puech, dodaje se u priopćenju.
Svečanosti otvaranja nazočit će i izaslanstvo Istre i grada Pule, koja će se bratimiti s Villefranche-de-Rouergueom, predstavnici udruge hrvatskih veterana, predstavnici hrvatskog iseljeništva i brojne osobe iz francuskog političkog života.
Kako se kaže u priopćenju, noću 17. rujna 1943. u mjestu Villefranche-de-Rouergue pobunili su se pripadnici 13. pionirskog bataljuna 13. SS divizije njemačke vojske, te su nekoliko sati kontrolirali grad. Antifašistički značaj pobune je nedvosmislen, a kao takvu je tretira lokalna tradicija i povijest francuskog Pokreta otpora, ističe se u priopćenju.
Iako su bili u pretežnom broju muslimani, pobunjeni vojnici nazivali su se Hrvatima. U povijesti grada taj se događaj vodi pod nazivom "Pobuna Hrvata", a u gradu je i dalje ulica pod nazivom Avenue des Croates, dodaje se u priopćenju.
Memorijalni park je, dodaje hrvatsko veleposlanstvo, uređen prema projektu hrvatskog arhitekta Ivana Prtenjaka. Uključuje odljeve kipova Vanje Radauša izrađene 1952. za Villefranche, koji su zbog protivljenja tadašnje savezne vlade u Beogradu ugrađene 1955. u spomenik NOB-a u Puli. Uređenjem memorijalnog parka bit će podignute i nove spomen-ploče. Tekstom koji je na njima uklesan, na hrvatskom i francuskom jeziku, konačno će se ispraviti nepravda učinjena prema ustanicima iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, vraćajući im njihov nacionalni identitet, kaže se u priopćenju hrvatskog veleposlanstva koje napominje da su spomenik zajedno financirali francuske vlasti i hrvatsko ministarstvo kulture.
Prvenstvena svrha podizanja spomenika i uređenja parka jest odati trajnu počast mladim vojnicima, koji su kao žrtve pali daleko od svoje zemlje, za slobodu Europe i Francuske, napominje se u priopćenju. On predstavlja i znak zahvalnosti građanima Villefranchea za vjerno sjećanje na herojska i tragična zbivanja, koja su održavali desetljećima.
Podizanjem spomenika učvršćuje se prijateljstvo i povijesno zajedništvo Hrvatske i BiH, kao i snažne veze obiju zemalja s Francuskom i Europom, zaključuje se u priopćenju.