Inicijator izložbe je talijansko Ministarstvo vanjskih poslova u suradnji s Radionicom "Svetog Petra" (Fabbrica di San Pietro in Vaticano) u povodu 500. obljetnice polaganja temeljnog kamena.
Izložba priča povijest najslavnije rimske bazilike, velebna spomenika koji je stoljećima bio rasadištem umjetnika, osobito u vrijeme renesanse i baroka, rekao je ravnatelj Arehološkoga muzeja Ante Rendić Miočević.
Tajnik Apostolske nuncijature Henryk Mieczyslaw Jagodzinski istaknuo je kako je izložba dokaz da ono što je lijepo ujedinjuje ljude i narode te da će zahvaljujući njoj možda i netko iz Hrvatske poželjeti otići u Vatikan.
Izložbu je otvorio talijanski veleposlanik u Hrvatskoj Alessandro Grafini.
Na njoj su prikazani različita razdoblja izgradnje bazilike, na kojoj su se samo u rasponu od oko 200 godina, tik uz pape, izmjenjivali najpoznatiji i najugledniji umjetnici renesanse i baroka, od Bramantea i Raffaella, preko Mickelangela do Giacoma della Porte do Carla Maderna i Gian Lorenza Berninija.
Izložba prikazuje djela iz zbirke Radionice "Svetog Petra", autentične dokumente te fotografije i snimke koji rekonstruiraju taj arhitektonski i umjetnički projekt i svjedoče o doprinosima ponajboljih talijanskih umjetnika.
Dio izložbe prikazuje svakodnevan život u prošlosti i danas u bazilici i oko nje - osim što je bila prostor za štovanje Boga u njoj su se održavale svečanosti i slavlja iz razdoblja baroka, sprovodi, krunidbe, ustoličenja papa i proslave jubileja.
Poseban dio posvećen je projektu "Mojsije", odnosno restauraciji grobnice Julija II., skupini kipova koju je izradio Michelangelo, među kojima je najpoznatiji Mojsijev.
U sklopu izložbe 14. rujna prof. Antonio Forcellino održat će predavanje "Nastajanje zamisli o grobu Julija II".
Izložba je već bila postavljena u Krakowu i Vilniusu, a iz Zagreba, gdje se može razgledati do 28. rujna, odlazi u Ljubljanu.