Kineska riža, modificirana kako bi bila otpornija na određene vrste insekata, pronađena je u uzorcima rezanaca od riže u Francuskoj i Njemačkoj, te u fidelinima od riže u Britaniji, priopćio je Greenpeace, pozivajući se na rezultate dvaju krugova laboratorijskog testiranja.
Greenpeace ne navodi o kojim se količinama radi, ali ističe da je sporna riža pronađena u različitim brandovima proizvoda nađenima na policama azijskih specijalnih dućana te u ponudi azijskih restorana. "Nedužni potrošači ponovno postaju žrtve industrije genetskog inženjeringa", priopćeno je iz Greenpeaca.
Sporna riža sadrži protein koji kod ljudi može izazvati alergijske reakcije, tvrdi Jeremy Tager, čelnik Greenpeacove međunarodne kampanje protiv GMO proizvoda. Ta je riža, kako je rekao, namijenjena isključivo za eksperimentalne svrhe a njezin komercijalan uzgoj nije odobren jer nije utvrđeno da je sigurna.
EU je nedavno pooštrio uvjete za uvoz američke riže dugog zrna, u kojoj je također pronađena prisutnost GMO supstanci.
"Jednom kada genetski proizvedene supstance penetriraju prehrambeni lanac, njihovo uklanjanje zahtijeva ogromne napore i troškove. Lakše je spriječiti njihovu prisutnost uopće", kazao je Tager.