Po njezinim riječima u tijeku jednomjesečnih istraživačkih radova završit će iskapanja sonde započete prije Domovinskog rata te započeti radovi na novoj sondi kako bi se prikupili novi dokazi i spoznaje o životu na Vučedolu u prapovijesno doba.
Istodobno s početkom ovogodišnjih arheoloških istraživanja na Vučedolu je počela i Ljetna arheološka škola koju vodi dugogodišnji istraživač vučedolske kulture dr. Aleksandar Durman. Po njegovim riječima u njezinu radu sudjeluje 15 studenata zagrebačkoga Filozofskog fakulteta kojima će se iduće godine pridružiti i strani studenti.
Arheološka istraživanja na Vučedolu provode se u organizaciji Gradskog muzeja u Vukovaru, Arheološkog muzeja u Zagrebu i Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a dio su provedbe projekta izgradnje Arheološkog parka "Vučedol".
Na vučedolskom prostoru istražuje se kultura naroda koji su to područje naseljavali u razdoblju između 3500. i 2500. prije Krista. Ta se kultura, s polazištem na Vučedolu po kojemu je i dobila ime, u vrijeme kad je bila na vrhuncu prostirala na području današnjih europskih država Hrvatske, BiH, Srbije, Slovačke, Austrije, Madžarske, Albanije, Češke, Rumunjske i Slovenije. Bila je suvremenica starom egipatskom carstvu, ranodinastičkom dobu u Sumeru i početnom razdoblju Troje.
(Hina) xzdra yvkn