HSLS-ovi stručnjaci Branko Kundih i Goran Vojković upozorili su da Hrvatska nije zaštitila svoje interese na pomorskom dobru, koje pokriva trećinu ukupnog državnog teritorija.
Uzrok takvom nesređenom stanju vide u lomljenju državnog kontinuiteta zbog kojega taj pravni institut nikad nije sređen i upisan u zemljišne knjige.
"Tragična je činjenica da su tuđinske vlasti našu obalu štitile bolje nego što to sami radimo", rekao je Kundih.
Podsjetio je da je institut pomorskog dobra uvela Austrougarska, ali da su na pomorskom dobru kasnije građene vile, te da je socijalizam uveo pravo korištenja, da bi ono u privatizaciji bilo pretvoreno u privatno vlasništvo i kao takvo upisano u vlasničke knjige.
Važeći Zakon o pomorskom dobru u HSLS-u smatraju manjkavim i podsjećaju da je donesen 2003., na samom kraju mandata prošlog saziva Sabora i u hitnom postupku.
U toj su žurbi propisane brojne nelogičnosti, Zakon je stvorio još veću zbrku i blokirao sustav dodjele koncesija, pa se pomorsko dobro koristi bespravno, smatraju HSLS-ovci.
"Po važećem je zakonu moguće, primjerice, nasuti obalu, na nasipu izgraditi apartmane i restoran i to uknjižiti kao privatno vlasništvo", upozorio je Vojković.
HSLS će, zato, Saboru predložiti da donese strategiju upravljanja pomorskim dobrom, koja bi integrirala upravljanje, umjesto da svako ministarstvo provodi vlastitu politiku.
Kramarić je najavio da će tu zakonsku inicijativu stranka predstaviti 17. rujna, na sjednici Predsjedništva i Središnjeg vijeća HSLS-a, u Rovinju.
Na toj će sjednici stranačka tijela donijeti i središnji dokument o nastupu u kampanji za parlamentarne izbore, rekao je Kramarić.
Na novinarsko pitanje o zdravlju predsjednice HSLS-a Đurđe Adlešić, odgovorio je da se još ne zna kad će Adlešić biti operirana.
Naglasio je da se, unatoč bolesti predsjednice, sve stranačke aktivnosti odvijaju kako je planirano.