Tako je indeks londonske burze Ftse oslabio blagih 0,1 posto na 5.863 boda, kao i frankfurtski burzovni indeks Dax, koji je dosegnuo 5.807 bodova.
Među dobitnicima isticao se bankovni sektor uslijed očekivanja ulagača da će planirano spajanje talijanskog bankovnog diva Banca Intesa i Sanpaolo IMI pokrenuti val spajanja banaka u Italiji i ostalim dijelovima Europe.
Dionice Banca Intesa i Sanpaola ojačale po dva posto, uoči sastanka njihovih upravnih odbora, zakazanih u subotu. Ojačala je i dionica ABN AMRO-a, vlasnika Antonvenete i dioničara Capitalije, za 3,2 posto, te ona Commerzbank, za 4,3 posto, uslijed spekulacija da bi i fragmentirani njemački bankovni sektor mogao slijediti primjer Italije.
Poskupjela je i dionica proizvođača čelika Corusa, za dva posto, uslijed spekulacija da je dobio ponudu o preuzimanju, ali takve vijesti nisu bile dovoljne da rasprše strahovanja tržišta od dodatnoga zaoštravanja američke monetarne politike uoči nastupa predsjednika Feda Bernankea u uvjetima usporavanja gospodarskog rasta u SAD-u.
Osjetnije jačanje cijena dionica ograničio je rast cijena nafte za 1,7 posto nakon vijesti o formiranju nove oluje na području Kariba, koja bi mogla stići u Meksički zaljev sljedećeg tjedna.
"Razlozi za oklijevanje ulagača s kupovinama dionica nisu otklonjeni budući da se tržište suočava s dvostrukim izazovom: s jedne strane mora procijeniti raspon usporavanja rasta američkog gospodarstva a s druge pronaći nove izvore rasta", konstatirala je ekonomistkinja CM-CIC Securities Valerie Plagnol, dodajući da bi odgovor na drugi izazov mogla biti potrošnja u Europi i Japanu te ulaganja kompanija na svjetskoj razini.
Indeks tokijske burze Nikkei također je oslabio 0,1 posto, na 15.938 bodova.