Reagirajući na tvrdnju predsjednika udruženja slovenskih partizana Janeza Stanovnika da je policijski istražitelj, koji je radio na tom slučaju, u jednoj prilici izjavio da ne raspolaže "pravno relevantnim dokazima" protiv Ribičiča, nego samo indicijama o njegovoj odgovornosti, te da je je Janša inzistirao da policija podigne kaznenu prijavu, glasnogovornik policije Drago Menegalija rekao je da je takav navod istražitelja Petera Jamnika bio izrečen na jednom savjetovanju, ali da se to dogodilo nekoliko mjeseci prije nego što je policija u zatvorskim arhivima nekadašnje Ozne našla dokument kojim se Ribičiča teretilo i koji je prezentiran sudu.
Viši sud u Ljubljani ocijenio je početkom tjedna da nema osnovane sumnje za pokretanje istrage protiv Ribičiča, koji je, prema krivičnoj prijavi, bio osumnjičen za nestanak i smrt 212 civila iz ljubljanskih zatvora odmah nakon završetka drugog svjetskog rata, u vrijeme kad se nalazio na mjestu drugog čovjeka slovenske OZNA-e.
Odluka višeg suda izazvala je nezadovoljstvo državne odvjetnice Barbare Brezigar, koja je izjavila da je uvjerena kako je uvjerena da je tužitelj obavio dobar posao i da je bilo prikupljeno dovoljno dokaza, ali da je sud, koji je ocjenjivao da li je to dovoljno za pokretanje sudskog procesa, "postavio vrlo visoke standarde".
Državno odvjetništvo ne isključuje, međutim, da se kod suda nakon eventualnog utvrđivanja novih činjenica ponovno pokrene slučaj Ribičič. Istodobno, u vezi s mogućnošću da Ribičiča u civilnim postupcima možda optuže rodbina i srodnici njegovih navodnih žrtava, državno odvjetništvo je ocijenilo da je to njihova privatna stvar.
Premijer Janez Janša odbio je komentirati odluku suda u slučaju Ribičič, pozivajući se na odijeljenost izvršne i sudske vlasti, a nije komentirao ni Stanovnikove navode da se miješao u tijek istrage i da je nad Ribičičem u zadnjih godinu i pol dana u Sloveniji vođen medijski i politički "linč", čiji je cilj difamacija cijelog slovenskog partizanskog pokreta u drugom svjetskom ratu.
Odnos višeg suda u Ljubljani prema slučaju Ribičič komentirao je, međutim, Janšin najvjerniji politički saveznik i ministar financija Andrej Bajuk. On je izjavio da odluka suda za njega znači veliko razočarenje i da do daljnjega onemogućuje nacionalnu pomirbu. "No, uvjeren sam da će do pomirbe doći", izjavio je Bajuk.
Političke reakcije na Ribičičev slučaj govore, međutim, da će do nacionalne pomirbe slovenskih partizana i domobrana, te njihove djece i unuka, sporo doći iako se i policijska akcija otkrivanja krivaca za poslijeratne egzekucije u Sloveniji nastavlja, pa čak ima i naziv "Pomirba", što neki doživljavaju i kao pomalo sarkastičan naziv policijske operacije koja se vodi već više godina, a posebno intenzivno od dolaska sadašnje vlade desnog centra na vlast prije dvije godine.
Poznato je da u današnjoj Sloveniji ideološka pripadnost, te pitanje tko dolazi iz "partizanske" odnosno "domobranske" obitelji, i dalje ima vrlo veliku ulogu u definiranju političke i stranačke karijere.
Elitu lijevih stranaka i dalje sačinjavaju "partizani", te njihova djeca i unuci, dok je na desnici obrnuto, pa tako i sadašnji premijer i ministar financija dolaze iz "domobranskih" obitelji.