HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 11.339,84 11.345,05
Tokyo/NIKKEI 16.163,03 16.181,17
London/FTSE-100 5.887,40 5.902,60
Frankfurt/DAX 30 5.810,35 5.818,41
--------------------------------------------------
Američke tehnološke dionice u utorak su ostvarile blage dobitke nakon što je jedna brokerska kuća podigla njihov investicijski rejting, dok je njujorški Dow Jones indeks oslabio zbog izjave jednog Fedova dužnosnika o mogućem povećanju kamatnih stopa.
Dow Jones je tako oslabio 0,05 posto, na 11.340 bodova. Tehnološki Nasdaq indeks međutim ojačao je 0,11 posto, na 2.150 bodova.
Dionice tehnoloških kompanija Advanced Micro Devicesa i XM Satellite Radio Holdingsa porasle su za 6,0 odnosno 3,6 posto nakon što su analitičari brokerske tvrtke Bear Stearns podigli investicijske rejtinge tih dionica.
"Podizanje rejtinga potaknulo je kupovine tehnoloških dionica, no niski obujam trgovanja uzrokuje velike oscilacije cijena", rekao je Neil Massa, trgovac pri John Hancock Fundsu.
Međutim, tržišta je zabrinula izjava predsjednika američke središnje banke Fed u Chicagu Michaela Moskowa kako je predah u ciklusu podizanja kamatnih stopa ranije ovoga mjeseca bio konstruktivan no da bi kamatne stope morale i dalje rasti kakao bi se suzbila inflacija.
Tako su se dionice kompanija senzitivnih na izmjene kamatnih stopa našle na udaru prodaja. Pritom je na većem gubitku bila dionica jednog od vodećih svjetskih osiguravatelja, American International Groupe, oslabjevši jedan posto.
Na europskim burzama cijene dionica dosegnule su najviše razine u zadnja tri mjeseca, ponajviše zahvaljujući skoku cijene dionice finske energetske tvrtke Fortum za četiri posto nakon što joj je podignut investicijski rejting. Ipak, dobitci su bili ograničeni zbog oštrog pada indeksa povjerenja njemačkih ulagača. Frankfurtski DAX indeks ojačao je 0,4 posto, na 5.818 bodova. Londonski Ftse indeks istodobno je oslabio 0,2 posto, na 5.902 boda.
Europske dionice u srijedu su oslabile pod pritiskom zabrinutosti ulagača oko daljnjeg zaoštravanja monetarne politike u SAD-u, izazvanih izjavama dužnosnika američke središnje banke o inflaciji, a na strani gubitnika isticali su se tehnološki i sektor rudarstva.
Londonski Ftse indeks do podneva je oslabio 0,26 posto na 5.887 bodova. Frankfurtski DAX indeks spustio se za 0,14 posto, na 5.810 bodova.
Čelnik čikaške podružnice američke središnje banke Fed Michael Moskow kazao je da inflacija ostaje veća prijetnja američkom gospodarstvu od usporavanja rasta, te da će središnja banka možda trebati ponovno podići kamatne stope. Ti su komentari zabrinuli ulagače koji su tumačili nedavne podatke kao znak da Fed zasad ne namjerava dodatno podizati kamatne stope.
Strahovi vezani uz rast kamatnih stopa, pored nastavljenih geopolitičkih zabrinutosti i dvojbi oko izgleda za zarade kompanija, mogli bi ograničiti kupovine dionica nadolazećih tjedana, kazao je strateg u ABN Amro Rolf Elgeti, dodajući da su ipak izgledi za europske dionice i dalje dobri.
"Ostajemo optimistični glede dionica na srednji i dugi rok. Držimo da su inflatorni rizici već sadržani u cijeni dionice, a mišljenja smo i da zarade nisu tako loše kao što mnogi smatraju", kazao je Elgeti, prognozirajući nove dobitke na tržištima u zadnjem tromjesečju.
U rudarskom sektoru gubitke je predvodio BHP Billiton, čije su dionice oslabile tri posto, budući da 77-postotni skok dobiti u drugom polugodištu poslovne godine toga diva nije impresionirao ulagače. Isto tako su priželjkivali i vredniji program od tri milijarde dolara 'teškog' plana otkupa dionica koji je najavio BHP.
I tehnološki je sektor bio značajniji gubitnik, predvođen Nokijom i Ericssonom čije su dionice oslabile više od jedan posto nakon što je Symbian izvijestio o usporavanju rasta pošiljki uređaja koje koristi njegov softver na 58 posto u drugom tromjesečju nakon 73 posto ostvarenih u tromjesečju ranije.
Od rijetkih dobitnika izdvaja se Nestle, čije su dionice ojačale dva posto na rekordne razine nakon što je svjetski div prehrambene industrije izvijestio o zaradi u prvom polugodištu koja je bila u skladu s očekivanjima tržišta.
Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je 0,11 posto, na 16.163 boda.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,2818 1,2833 1,2785
USD/JPY 116,25 116,54 116,10
GBP/USD 1,8912 1,8933 1,8865
USD/CHF 1,2323 1,2363 1,2315
-------------------------------------------------
Tečaj eura u srijedu je na svjetskim deviznim tržištima umjereno ojačao prema američkoj i japanskoj valuti, nadoknadivši gubitke zabilježene dan ranije zbog neočekivano oštrog pada povjerenja njemačkih ulagača u kolovozu.
Do podneva je euro dobio nekih 0,05 posto prema dolaru, tako da se njime trgovalo po 1,2818 dolara. Ojačao je i prema jenu, ponovno premašivši 149 jena.
Tečaj zelene valute oslabio je neznatno i prema jenu, na 116,25 jena. Prema britanskoj funti spustio se 0,3 posto, pa funta stoji 1,8912 dolara. Istodobno, dolar je poskupio 0,2 posto prema švicarskom franku, te stoji 1,2323 franka.
Američka valuta oslabila je nakon što je predsjednik američke središnje banke Fed Michael Moskow izjavio da će biti potrebno i nadalje podizati kamatne stope u SAD-u kako bi se inflacija držala pod kontrolom.
U fokusu tržišnih sudionika sada su podaci o prodaji nekretnina u SAD-u, koji bi trebali biti objavljeni kasnije poslijepodne. Ulagači, naime, žele vidjeti hoće li i taj podatak ukazati na usporavanje gospodarskog rasta.
S ove strane Atlantika ulagači očekuju podatke o poslovnom povjerenju u Belgiji, te njemačkog poslovnog povjerenja u četvrtak.
"Mislim da će pozornost tržišnih sudionika biti usmjerena na podatak o američkom tržištu nekretnina. Ako će pokazati pad broja prodanih kuća, onda će se dolar naći pod novim pritiskom prodaja", ustvrdio je Ian Stannard, valutni strateg pri BNP Paribasu.
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
23.08. USLIB 5,30 5,33 5,40 5,46
22.08. EULIB 3,09 3,11 3,24 3,46
----------------------------------------------------