Povlačenje države iz tog sektora dogodit će se u najbržem slučaju tek kroz četiri do pet godina, izjavio je Vizjak na konferenciji za novinare.
"Time će se baviti i vlade u idućih nekoliko mandata, a nije riječ o političkom nego stručnom pitanju", rekao je Vizjak, dodavši da je glavni cilj vlade nesmetana opskrba građana i gospodarstva električnom energijom po konkurentnim cijenama.
Vlada je oprezna u usmjerenjima za privatizaciju elektroenergetike. U pripremanju modela ministarstvo gospodarstva polazi od toga da je elektroenergetski sektor od iznimne važnosti za Sloveniju, rekao je.
Zato je u pripremljenim vladinim smjernicama za privatizaciju tog sektora, među ostalim, zapisano da se ne predviđa prodaja više od 49-postotnog udjela Holdinga slovenskih elektrarn (HSE), kao krovnog poduzeća većine slovenskih proizvođača električne energije.
Kao najozbiljniji potencijalni strateški partneri u investicije u proizvodnju električne energije i njenu dokapitalizaciju spominjali su se do sada njemački Eon, te austrijska energetska poduzeća.