Kako su razbješnjeni ljudi, mnogi od kojih su bili ilegalno priključeni na naponsku mrežu, pokušavali prepriječiti pristup zaposlenicima ESM-a, došlo je do niza fizičkih sukoba. Jedan se takav incident dogodio početkom tjedna u Vrhovnom sudu Makedonije, također jednim od dužnika.
Energetska tvrtka EVN sa sjedištem u Beču, koja je prošle godine za 225 milijuna eura kupila 90-postotni udjel u ESM-u, potvrdila je da je pokrenuta inicijativa protiv neplatiša te istaknula da su isključenja neophodna kako bi se pred hladne zimske dane zaštitila mreža.
"Ne umanjimo li obujam krađe električne energije i ne uspijemo li smanjiti nenaplaćene račune, već ove ćemo se zime naći suočeni s ozbiljnim problemima u opskrbi", kazao je glasnogovornik te kompanije Stefan Zach za novinsku agenciju Dpa.
Prema izviješćima u lokalnim novinama, ESM ima nenaplaćenih potraživanja u visini 40 milijuna eura, budući su tamošnji stanovnici navikli naprosto ignorirati račune za struju.
Samo makedonska vlada, s gotovo svim ministarstvima, ima 11 milijuna eura zaostalih neplaćenih računa. Među onima koji ne plaćaju svoje račune nalaze se i sjedište vojske te uredi šefova stožera.
Od kad su prošli tjedan započela isključenja, mnogi su dužnici brzo reagirali i počeli plaćati račune, a ESM im je izašao u susret glede načina i duljine otplate.
Tisuće domaćinstava koja su dužna za struju - mnoga od njih vrlo siromašna - za sada su pošteđena isključenja, barem onih direktnih. No, indirektno su i ona pogođena - primjerice u Bitoli na južnoj granici te zemlje s Grčkom gdje je zatvorena lokalna tvornica kruha.
Problem neplaćanja struje prilično je raširen i u susjednoj Srbiji te Albaniji, gdje do sada nije dolazilo do drastičnih mjera. No, s druge strane, niti jedna od te dvije zemlje još nije privatizirala svoj energetskih sektor.