FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Diljem svijeta osude i prosvjedi zbog izraelskog napada i civilnih žrtava

ZAGREB, 30. srpnja 2006. (Hina) - Svjetski čelnici osudili su u nedjelju izraelski napad na jug Libanona u kojemu je ubijeno najmanje 54 civila, među kojima najviše djece, no SAD i Britanija ponovno su bile suzdržane kada je riječ o toliko potrebnom zajedničkom pozivu na hitan prekid vatre, prenose agencije.
ZAGREB, 30. srpnja 2006. (Hina) - Svjetski čelnici osudili su u nedjelju izraelski napad na jug Libanona u kojemu je ubijeno najmanje 54 civila, među kojima najviše djece, no SAD i Britanija ponovno su bile suzdržane kada je riječ o toliko potrebnom zajedničkom pozivu na hitan prekid vatre, prenose agencije.

Među mnogim državama koje drže da napad na selo Qanu ukazuje na potrebu za hitnim prekidom sukoba između Izraela i Hezbolaha su Francuska, Kina, Jordan, Egipat, EU, Saudijska Arabija, Kuvajt i UN. Unatoč tomu, stajališta SAD-a i Britanije ponovno su naglasila jasnu međunarodnu podjelu oko tog pitanja, prenosi Reuters.

Libanonci su optužili Izraelce za "zločin protiv čovječnosti" i za "ratni zločin" nakon što je bombardirana Qana, selo na jugu Libanona, izjavio je u nedjelju libanonski ministar informiranja Ghazi Aridi koji drži da Sjedinjene Države "pokrivaju" židovsku državu, izvijestio je AP.

Američki predsjednik George Bush u nedjelju je, reagirajući na izraelske napade u kojima je ubijeno više od 50 civila, među kojima najviše djece, pozvao na postizanje "trajnog mira" na Bliskom istoku "u interesu djece".

Glavni tajnik Arapske lige general Amr Mussa pridružio se arapskim čelnicima u osudi izraelskih zračnih napada, nazvavši ih "zločinom" te je zatražio međunarodnu intervenciju.

Zbog bombardiranja Qane nezadovoljstvo izraelskom premijeru Ehudu Olmertu izrazila je i američka državna tajnica Condoleezza Rice koja se nalazi u Izraelu, izvijestili su izraelski politički izvori. S Olmertom se sastala drugi put za posjeta Bliskom istoku no njezin ranije planirani posjet Libanonu otkazan je nakon izraelskog napada, prenosi France presse.

Promatrači drže da će izraelsko bombardiranje Qane Riceovoj otežati daljnja opravdanja američkog odbijanja i odgađanja da pozove na hitan prekid vatre.

Bivši američki državni tajnik Warren Christopher za Washington Post je rekao kako misli da Riceina strategija neće uroditi plodom, prenosi AP.

Britanski premijer Tony Blair drži da sukob Izraela i gerilaca Hezbolaha mora odmah prestati, nakon što UN-ovo Vijeće sigurnosti usvoji rezoluciju kojom će tražiti prekid vatre.

"Mislim da postoji temelj za postizanje sporazuma koji bi nam omogućio usvajanje UN-ove rezolucije, no to moramo učiniti odmah", rekao je Blair.

U srijedu će u Libanon otputovati španjolski ministar vanjskih poslova Miguel Angel Moratinos, koji će time iskazati solidarnost Španjolske s "libanonskim narodom i vladom", a u ponedjeljak će u Libanon stići i francuski ministar vanjskih poslova Philippe Douste-Blazy koji će ondje razgovarati s predstavnicima libanonske vlade, izvijestili su novinari lista Le Figaro, a prenosi France presse.

Moratinosov dolazak u Libanon poklopit će se s dolaskom u srijedu u Bejrut humanitarne pomoći Španjolske libanonskom narodu.

Kuvajtska vlada u nedjelju je donijela odluku o prebacivanju 500 milijuna dolara u središnju libanonsku banku što će se pridodati ranije obećanoj svoti od 300 milijuna dolara, kako bi se pomoglo ugroženoj ekonomiji zemlje nakon 19-dnevnih izraelskih napada.

Diljem svijeta prosvjedovalo se u nedjelju zbog izraelskog napada na libanonsko selo u kojemu su poginuli uglavnom žene i djeca. Nekoliko stotina arapskih žena iz zemalja Zaljeva zajedno s djecom održalo je pred sjedištem UN-a u Manami "sit-in" prosvjed zbog masakra u Qani. U središtu Bruxellesa, libanonski je narod prosvjedima podržalo oko 5.000 okupljenih demonstranata nazivajući Izrael "cionističkom i fašističkom" zemljom, a SAD "imperijalističkom i kolonijalističkom" silom, prenijela je agencija Belga.

U središtu Pariza okupilo se oko 600 prosvjednika koji su željeli izraziti "gnjev i srdžbu" nakon izraelskog bombardiranja, a oko 2.000 osoba u nedjelju se okupilo i u Ramallahu na Zapadnoj obali prosvjedujući zbog nehumanog izraelskog čina.

Palestinski prosvjednici kamenovali su glavnu zgradu UN-a u Gazi a stotine pripadnika militantne skupine Islamski džihad ispaljivalo je hice i zazivalo osvetu.

Osvetu zaziva i Hezbolah i iranski Pasdarani (Čuvari revolucije) čiji je zapovjednik, general Jahija Rahim Safavi izrazio nadu da će moći osvetiti "krv nedužnih" u Libanonu, Palestini, Iraku te Afganistanu, prenijela je poluslužbena iranska agencija Fars.

Oštru osudu zbog izraelskog napada i civilnih žrtava na jugu Libanona izrekli su i predstavnici predsjedavajuće zemlje EU-a Finske, zatim Italije, Irske, Švedske, Švicarske, Grčke, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Brazila, Indije, Pakistana, Afganistana, Maroka, Alžira, Tunisa, Turske i Sirije.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙