Na pitanje da li može zamisliti Mladićevu dobrovoljnu predaju, Carla del Ponte odgovara: "Apsolutno ne! I to govorim svima u Beogradu".
"Iako je u životu sve moguće, prema onome što znamo iz njegove vojničke karijere, što je učinio i kako se ponašao, apsolutno se neće dobrovoljno predati. Nikako", kazala je Del Ponteova, ponavljajući da se Mladić krije u Srbiji, što je nakon višegodišnjeg poricanja napokon priznao i Beograd.
"Prema onome što sam vidjela u izvještajima koje sam dobila tijekom prošle i ove godine, osobno procjenjujem da oni ne traže Mladića kako bi ga uhitili, već da bi se on dobrovoljno predao. Dakle, rade na tome da onemoguće njegove pomagače da ga i dalje skrivaju i da mu istovremeno poruče da se dobrovoljno preda", kaže glavna haška tužiteljica, dodajući da nakon usvajanja Akcijskog plana za okončanje suradnje s Haškim sudom "prvi puta postoji politička volja" za Mladićevo uhićenje, što znači da vlasti u Srbiji moraju promijeniti i operativni dio rada, kako bi to omogućili.
Carla del Ponte vlastima u Srbiji nije postavila novi rok za uhićenje Ratka Mladića, ali kaže da se nada da će ovoga puta on zaista biti uhićen, a da će punu procjenu napora vlasti u Srbiji moći napraviti za nekoliko mjeseci, kad se vidi kako se sprovodi Akcijski plan.
Del Ponte je ponovila da joj je premijer Vojislav Koštunica obećao da će Mladić biti izručen Haškom sudu još do kraja travnja ove godine.
"On uopće nije pričao o uhićenju. Govorio je samo o tome da će Mladić biti u Haagu. To objašnjava da su ga ljudi koji rade na tome, vjerojatno savjetovali da će se Mladić dobrovoljno predati. Zbog toga i ja mislim da je on bio siguran da će se Mladić dobrovoljno predati, pa mi je i mogao izraziti svoju volju i obećanje da će Mladić biti u Haagu. Ali, osobno mislim da je i on bio prevaren i iznenađen", kaže glavna haška tužiteljica.
Odgovarajući na pitanje o hrvatskoj operaciji "Bljesak" 1995. godine, Carla del Ponte je kazala da je vođena istraga o tome "ali (Haško tužiteljstvo) nije našlo dovoljno dokaza".
"Vlada Hrvatske iz 1999. i 2000. godine nas je potpuno opstruirala. A tu je i strategija okončanja rada Haškog suda. Ne zaboravite da sam, kad sam došla, napravila popis od 200 osumnjičenih protiv kojih su trebale biti podignute optužnice. Nakon toga, Vijeće sigurnosti je reduciralo taj popis i ostalo je samo 37 optuženih. Nevjerojatno", kazala je glavna haška tužiteljica u intervjuu "Večernjim novostima", izražavajući na kraju nadu da će Europska unija ostati pri svojoj odluci o prekidu pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom sve dok se optuženi Mladić ne nađe pred Haškim sudom.