Sporazumom je predviđeno da državno tužilaštvo Crne Gore podiže optužnice protiv svojih državljana koji su u Hrvatskoj optuženi za ratni zločin, a nedostupni su hrvatskom pravosuđu.
Tužitelj Bajić je rekao da će Sporazum omogućiti da granice ne budu zapreka za progon svih počinitelja, osobito kaznenih djela ratnog zločina.
"Sporazum će imati za cilj da okončamo i postupanje i u tim predmetima ratnih zločina i da sve krivce bez obzira gdje su i kad je djelo počinjeno, privedemo pravdi", kazao je Bajić.
Podaci o broju osoba koje su pod istragom zbog ratnog zločina u Hrvatskoj bit će dostavljeni crnogorskom tužilaštvu, rekao je Bajić.
Sporazum je u interesu građana Crne Gore protiv kojih se vodi kazneni postupak u predmetima pred pravosudnim organima Hrvatske, naglasila je Vesna Medenica i objasnila "Crnogorski građani će pred pravosuđem Crne Gore dobiti mogućnost da iznesu svoju obranu".
Time će se odstraniti bojazan od odlaska u Hrvatsku zbog eventualnog kaznenog postupka za ta kaznena djela, jer se više na graničnim prelazima neće obavljati kontrola, kazala je Medenica. Ona je dodala da će se Sporazum primjenjivati kod kaznenih djela koja su počinjena u Hrvatskoj, odnosno prema državljanima te zemlje, a čiji počinitelji imaju prebivalište ili državljanstvo Crne Gore.
Savjetnik predsjednika crnogorskog parlamenta za sigurnost general Blagoje Grahovac pozdravio je potpisivanje Sporazuma o procesuiranju zločina između Hrvatske i Crne Gore.
Time Crna Gora jasnije nego ikad polaže ispit državno-političke zrelosti, ocijenio je Grahovac te kazao "Da bi to stvarno i pokazala, procesuiranje treba početi od ideologa, inspiratora i zapovjednika poznate politike rata za mir".