"Ne odobravamo izgred, ne protivimo se djelovanju pravne države, ali molimo da se pokaže više senzibiliteta prema mjestu koje je dalo 86 žrtava u Domovinskom ratu, najviše u Hrvatskoj u odnosu na broj stanovnika i da se Škabrnju ne proglašava slučajem", rekao je općinski načelnik Nediljko Bubnjar na konferenciji za novinare.
Neki su mediji u tekstovima o posjetima državnih dužnosnika Biljanima Donjim nakon što su četvorica počinitelja iz Škabrnje 25. srpnja kamenovala četiri kuće srpskih povratnika, a u dvorištu jedne od njih podmetnuli požar, posebno istaknuli kako su Škabrnjani prijetili da će spaliti kuće povratnika u Biljanima.
"Sada se srpski povratnici prikazuju kao žrtve agresivnosti iz Škabrnje, a to nije istina. Pojedini žitelji Biljana Donjih dolaze u trgovine u Škabrnju sasvim normalno i ništa im se ne događa", rekao je Bubnjar. Međutim, nastavio je, bilo je slučajeva da su ljude iz Škabrnje provocirali srpski povratnici dizanjem tri prsta, demonstrirajući drskost i bahatost.
Od srpskih povratnika, dodaje, do sada nitko nije čuo riječi kajanja ili duboke isprike zbog zločina koji se dogodio u Škabrnji, a na moje molbe da nam pomognu kako bismo ušli u trag opljačkanih zvona s naših dviju crkava nisam dobio nikakvu obavijest i pomoć, rekao je načelnik Bubnjar. Izrazio je nadu da će pritvoreni mještani biti uskoro na slobodi, odnosno da ne će biti drastično kažnjeni.
Potrebno je razumjeti njihov položaj, rekao je. Jedan je bivši djelatnik MUP-a, danas nezaposlen, s dvoje male djece, a u srpskoj agresiji granata mu je raznijela majku, koja je preminula na njegovim rukama. Drugi je izgubio brata i jedva se bori za egzistenciju, a treći također osjeća teške posljedice Domovinskog rata - ranjavanje, PTSP i drugo, podsjetio je Bubnjar.
Još jednom naglašavam da ne opravdavamo njihov čin, tomu se protivimo, ali ratne rane i današnje egzistencijalne teškoće velike su i to se mora razumjeti, kazao je, ocijenivši da je to bio neoprezan postupak pod utjecajem alkohola.