Lubenice koje se čuvaju na sobnoj temperaturi hranjivije su od ohlađenih i svježe ubranih lubenica, napisali su znanstvenici u Journal of Agricultural and Food Chemistry.
Znanstvenici su se posebno posvetili karotenoidima, antioksidansima koji se uspješno bore protiv oštećenja uzrokovanih suncem, kemikalijama i svakodnevnim životom.
Lubenice su, kao i rajčice, bogate likopenom. Taj antioksidans daje im crvenu boju, a može spriječiti srčane bolesti i neke vrste raka.
Znanstvenici su ispitali nekoliko popularnih vrsta lubenica skladištenih 14 dana na 21, 13 i 5 stupnjeva Celzijusa.
Cijele lubenice čuvane na 21 stupnju Celzijusa, što približno odgovara sobnoj temperaturi u rashlađenim zgradama, imaju mnogo više hranjivih tvari.
U usporedbi sa svježe ubranim lubenicama, takve lubenice imale su oko 40 posto više likopena i između 50 i 139 posto više betakarotena koji tijelo pretvara u vitamin A.
"Sve lubenice koje smo koristili u studiji ubrane su zrele", napisali su istraživači dodajući kako njihovo otkriće pokazuje da lubenice nastavljaju proizvoditi hranjive tvari i nakon berbe te da hlađenje usporava taj proces.
"Lubenica nakon berbe može trajati 14 do 21 dan ako se čuva na 13 stupnjeva Celzijusa", napisali su istraživači.
Na niskim temperaturama, oko 5 stupnjeva, lubenica se počinje kvariti nakon tjedan dana.