Dubrovački fortepijano izradio je istaknuti bečki graditelj glasovira Anton Walter (1752.-1826), rekla je kustosica Dubrovačkih muzeja Vedrana Gjukić-Bender.
Glasovir je prošle godine restaurirao Robert Brown iz Oberdorfa nedaleko od Salzburga, zaslugom istaknutog glasovirista Hrvoja Jugovića iz Beča te darovnicom tvrtke Siemens iz Zagreba i novčanom potporom Ministarstva kulture, istaknula je Gjukić-Bender.
Fortepijano je u Dubrovnik još sredinom 19. st. dospio iz Beča gdje se u to doba tako skupocjeno glazbalo moglo nabaviti za 50 do 120 dukata. Bio je u vlasništvu obitelji Josipa Vujnovića iz Dubrovnika, a Dubrovački muzeji otkupili su ga 1949. za ondašnjih 12 tisuća dinara i to zazimanjem kustosa Blaža Glavića, rečeno je na predstavljanju.
Dubrovački fortepijano jednostavne je konstrukcije i izgleda. Dug je 220 cm, širok 113 i visok 85 cm, opsega nešto većeg od pet oktava te s dva registra na dnu ispod klavijature koji se pokreću koljenom. Tipke su mu od ebanovine i bjelokosti, povijesni glasovir ima jednostavno kućište od orahova furnira, klasicističkog obilježja, s četirima tankim nožicama od kojih tri na lijevoj strani.
Kustosica Gjukić-Bender podsjeća da se 1956. na tom glazbalu sviralo u prigodi svečana otvorenja glazbene dvorane u Kneževu dvoru. U prosincu te godine priređen je Historijski komorni koncert u Dubrovniku u čast 200. obljetnice Mozartova rođenja, kad je na fortepijanu svirao glasovirist Ivo Brandjolica, solo, i u pratnji puhačkog kvarteta. Na povijesnom glazbalu svirano je i ove godine na izložbi posvećenoj Mozartu u bečkoj "Albertini". Na svečanom otvorenju 16. ožujka ove godine u reprezentativnoj koncertnoj dvorani dvorca Hofburg u Beču na dubrovačkom fortepijanu Hrvoje Jugović izveo je Mozartov koncert za glasovir u Es duru.