FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Vlada: Samo mali višak pšenice

ZAGREB, 20. srpnja 2006.(Hina) - Eventualni preostali višak pšenice iz ovogodišnjeg uroda država će plaćati 75 lipa po kilogramu, odlučila je u četvrtak Vlada donijevši Uredbu o tržnom redu za pšenicu.
ZAGREB, 20. srpnja 2006.(Hina) - Eventualni preostali višak pšenice iz ovogodišnjeg uroda država će plaćati 75 lipa po kilogramu, odlučila je u četvrtak Vlada donijevši Uredbu o tržnom redu za pšenicu.

Neće biti potrebe za interventnim otkupom, uvjeren je ministar poljoprivrede Petar Čobanković, zadovoljan što pšenica od ove godine više nije političko pitanje, pa njezinu cijenu određuje tržište, a ne administracija. Da će na tržištu biti vrlo malo viška pšenica (tek simboličnih dvije tisuće tona), vjeruju i u resornom ministarstvu, koje je za tu namjenu u proračunu osiguralo svega 1,5 milijuna kuna. Razlog takvoj procjeni je činjenica da pšenica na tržištu postiže cijenu između 82 i 85 lipa po kilogramu. Bude li ipak interventnog otkupa, obavit će se u rujnu, a pšenica će biti isplaćena u roku 25 dana od dana prijema računa.

Svi planovi o plinifikaciji Hrvatske ostvaruju se u zacrtanim rokovima, izvijestio je je na sjednici ministar gospodarstva Branko Vukelić. Do kraja rujna, najavljuje Vukelić, bit će gotovi svi radovi na magistralnom plinovodu Pula-Karlovac, koji će u listopadu biti priključen na plinovodni sustav. Završena je, kaže, izgradnja magistralnog plinovoda Kutina-Slavonski Brod i Zagreb Istok-Kutina, dok bi plinovod Lučko-Ivanja Reka trebao biti završen i pušten u pogon do 18. prosinca. Ministar ističe da su u tijeku opsežne pripreme za priključivanje hrvatskog plinovodnog sustava na sustave susjednih zemalja - Slovenije, BiH, Srbije, Crne Gore, Mađarske i Italije. Vlada je, inače, prihvatila Izvješće o provedbi plana izgradnje i modernizacije plinskog transportnog sustava u zadnjih pet godina.

Vlada je pohvalila rad Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji je lani sa 1,4 milijarde kuna bespovratno pomogao 261 lokalnu jedinicu u projektima sanacije odlagališta i sličnim projektima. Ulaganje u gospodarenje otpadom je i ulaganje u nova radna mjesta, zaštitu okoliša itd., istaknuo je direktor Fonda Vinko Mladineo. Trenutno se saniraju 162 odlagališta, što se nije dogodilo u posljednjih pola stoljeća, navela je ministrica zaštite okoliša Marina Matulović-Dropulić dodajući kako su gradovi i općine itekako zainteresirani za takve projekte. Pohvalila se i odličnim rezultatima u sakupljanju ambalažnog otpada - do sada je skupljeno 320 milijuna komada ambalaže, zapravo je očišćena Hrvatska. Zadaća je skupiti što više otpada koji se može iskoristiti, kaže ministrica i najavljuje da nakon ambalaže na red dolaze stari automobili, gume, papir i sl.

Vlada je odobrila da se nastavi subvencioniranje izgradnje hladnjača s kontroliranom atmosferom, tzv. ULO hladnjača, za što je izdvojila pet milijuna kuna. U protekle tri godine država je za 16,1 milijuna kuna subvencionirala izgradnju osam ULO hladnjača, čime je osigurano oko 33 tisuće tona ULO skladišnih prostora.

Iako je u prvih 20 dana srpnja bilo za 60 posto više požara nego u isto vrijeme lani, manje je opožarenih površina, što se može zahvaliti dobroj pripremi protupožarne sezone, izvijestio je ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin. Dobra priprema utjecala je i na podatak da je u prvoj polovici ove godine bilo gotovo pola manje požara nego lani, a opožarene površine gotovo 70 posto manje.

Vlada je donijela odluke o osnivanju četiri trgovača društva u Hrvatskim željeznicama - HŽ Infrastruktura, HŽ Putnički prijevoz, HŽ Cargo i HŽ Vuča vlakova, a osnovano je i krovno društvo HŽ Holding za poslovne usluge. Određeni su temeljni kapitali tih društava, predmet njihova poslovanja, tijela i način imenovanja za svako društvo. Ministar prometa Božidar Kalmeta kazao je da će svi radnici HŽ-a svoje ugovore o radu prenijeti na novoosnovana društva.

Vlada je Saboru predložila da donese zakon o vijećima mladih preko kojih bi se mladi aktivnije uključili u javni život. Vijeća bi se osnivala kao savjetodavna tijela u lokalnim predstavničkim tijelima, u njima bi sjedili mladi od 15 do 29 godina, a njihov bi broj ovisio o broju stanovnika jedinice. Saboru je predloženo i da parkom prirode proglasi "Lastovsko otočje" i tako pod posebnu zaštitu stavi 44 otoka i otočića u lastovskom arhipelagu.

Saboru je na potvrđivanje poslana Međunarodna konvencija o odgovornosti za onečišćenje mora pogonskim uljem po kojem bi se za sve vrste brodova propisala odgovornost i tražila naknada štete u slučaju takvog onečišćenja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙