Vjeruje se da snošaj pospješuje trudove, no premalo stručnih tekstova objavljeno je o ovoj temi koje bi išle u prilog ovoj teoriji, ističu dr. Peng Chiong Tan i njegovi kolege u spomenutom medicinskom časopisu.
Dr. Tan i njegovi kolege sa Sveučilišta Malaya u Kuala Lumpuru proveli su istraživanje u koje je bilo uključeno 200 zdravih žena koje su imale partnere, trudnoće su im bile bez komplikacija, a zadaća im je bila voditi dnevnik o seksualnim odnosima od 36. tjedna trudnoće.
Njihovi podaci pokazali su da je 116 ili 58 posto žena imalo spolni odnos s partnerom u kasnoj trudnoći prosječno četiri puta. Rezultati su pokazali da 6,9 posto seksualno aktivnih trudnica nije dobilo trudove do 41. tjedna trudnoće, za razliku od 29,8 posto žena koje su se u kasnoj trudnoći suzdržavale od seksualnih odnosa.
Iako znanstvenici preporučuju seksualne odnose da bi se izbjegao potencijalni inducirani porod, dodaju kako u potencijalno rizičnim trudnoćama treba biti oprezan jer se učinak snošaja i orgazma u medicinskoj literaturi opisuje kao učinak kontrakcija izazvanih djelovanjem oksitocina", (hormona stražnjeg režnja hipofize koji se dobiva i sintetskim putem te se, među ostalim, koristi i za izazivanje kontrakcija maternice).