Tako je godišnja stopa inflacije i u lipnju ostala na svibanjskoj razini od 4 posto.
Prema statističkim podatcima, najveći doprinos smanjenju indeksa potrošačkih cijena u lipnju u odnosu na svibanj imale su cijene prehrane i bezalkoholnih pića, te prometa, dok su suprotnu tendenciju, odnosno povećanju su doprinijele cijene rekreacije i kulture, te ugostiteljskih usluga.
Naime, na mjesečnoj su razini najviše porasle cijene ugostiteljskih usluga, za 1,9 posto, te cijene rekreacije i kulture, za 1,5 posto.
Nasuprot tomu, cijene prehrane i bezalkoholnih pića u lipnju su u odnosu na svibanj bile niže za 0,9 posto, a cijene prometa za 0,4 posto.
Na godišnjoj razini, u svibnju ove u odnosu na svibanj prošle godine, rastu potrošačkih cijena značajnije su doprinijeli rast cijena stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva, za 9 posto, te rast cijena prometa za 4,4 posto, pri čemu su cijene goriva, odnosno naftnih derivata porasle za 7,4 posto.
U odnosu na lipanj prošle godine cijene zdravstva u ovogodišnjem su lipnju više za 7,7 posto, a na taj je porast utjecao porast od 19,9 posto cijena zdravstvenih usluga.
Cijene prehrane i bezalkoholnih pića, koje u ukupnom indeksu potrošačkih cijena sudjeluju sa oko 33 posto, na godišnjoj su razini porasle za 3,7 posto, pri čemu su cijene voća porasle za 9,3 posto, povrća za 11,1 posto, a uvođenje naknade za ambalažu odrazilo se i na cijene mineralnih voda, osvježavajućih pića i sokova koje su i lipnju ove godine 8,8 posto više nego u lipnju prošle godine.