bolesti od onih koje žive s partnerom ili u obitelji, izvijestili su danski znanstvenici, prenosi BBC.
Kod žena koje imaju više od 60 i muškaraca koji su navršili 50 godina, a žive sami u domaćinstvu veći su izgledi za razvoj srčanih oboljenja poput angine pectoris ili srčanih udara. Znanstvenici s danskog Sveučilišta Aarhus Sygeus rezultate istraživanja objavili su u stručnom časopisu Journal of Epidemiology and Community Health.
Oni su, među ostalim objasnili kako su navike poput pušenja i loše prehrane, zbog koje je u krvi razina kolesterola povišena, a osoba vrlo često ima visok tlak i višak kilograma, raširenije među samcima, posebno starijima.
U istraživanje je bilo uključeno više od 138.000 odraslih samaca koji žive u području Aarhus, prenosi Reuters. Danski znanstvenici predvođeni dr. Kirsten Nielsen ustanovili su da su da je spomenuta skupina rjeđe posjećivala liječnika i manje brinula o vlastitu zdravlju. "Naša istraživanja na izoliranim laboratorijskim majmunima također su pokazala veću opasnost od razvoj ateroskleroze", rekla je Nielsen.
U razdoblju između 2000. i 2002. kod 646 osobe dijagnosticirana je teška angina pectoris ili srčani napad, a neki su podlegli teškim srčanim problemima, poznatijim kao akutni koronarni sindrom.
Godine starosti i činjenica da osoba živi kao samac najjači su faktori koji su utjecali na potencijalni razvoj spomenutog sindroma.
Suprotno njima, prema mišljenju danskih stručnjaka, neki od faktora koji utječu na dulji i kvalitetniji život su - život s partnerom, visoko obrazovanje i zaposlenost. Ustvrdili su da su žene koje su se rastale također bile podložnije riziku od razvoja neke srčane bolesti, ali u nešto manjoj mjeri.
"Ne mislim da možete prisiliti osobu koja živi sama da započne život s partnerom, no vjerujem da bi visoke državne zdravstvene institucije o ovoj grupi ljudi trebale povesti više računa, primjerice starije samce redovito podsjećati da kontroliraju kolesterol u krvi i mjere krvni pritisak", smatra dr. Nielsen.