Glavni problem proizvodnje biogoriva u Hrvatskoj je u uzgoju uljene repice koji je zbog osjetljivosti kulture vrlo skup, a proizvođačima dodatan problem predstavlja što je Vlada ove godine smanjila poticaje za uzgoj, priopćio je HNS.
Budući da sadnja započinje u kolovozu, nadležna tijela trebaju odmah reagirati, a Vlada treba povećati poticaje i stvoriti uvjete za oslobađanje biodizela od trošarina, kažu u HNS-u.
U HNS-u smatraju zabrinjavajućim što se, kako navode u Češkoj i Mađarskoj godišnje proizvede sto do dvjesto puta više biogoriva nego u Hrvatskoj.
Pritom tvrde da je Vlada početkom mjeseca promašila rok za pripremu plana proizvodnje i da ne čini ništa po tom pitanju, iako imamo sve predispozicije za uzgoj uljane repice.
U Hrvatskoj za sada radi samo jedan pogon za proizvodnju biodizela, u Ozlju, kapaciteta 30.000 tona.
Inače, zemlje članice EU-a do 2020. trebaju 20 posto tradicionalnih goriva u prometu zamijeniti biogorivima (biodizel, bioetanol, bioplin, biovodik i ostala), a to je obveza i zemalja kandidata, među kojima je i Hrvatska.
Vladinom Uredbom o kakvoći biogoriva Hrvatska je zadala cilj da do kraja 2010., kao i u zemljama članicama EU-a, udio biogoriva u ukupnom udjelu dosegne razinu od 5,75 posto.