Uvoz plina iz Turkmenistana od ključne je važnosti za Gazprom s obzirom na stagnaciju proizvodnje i potrebu da se pokrije rast potražnje u samoj Rusiji i u Europi. Ruski plinski div transportira većinu turkmenistanskog plina u Ukrajinu i dalje u Europu te bi svaki poremećaj mogao rezultirati i smanjenjem isporuke Europi putem ukrajinskih tranzitnih plinovoda.
Gazprom je objavio da su razgovori prekinuti nakon što je Ašgabat podigao cijenu 1.000 prostornih metara plina s aktualnih 65 na 100 dolara. Turkmenistan je ipak potvrdio da će poštovati važeći ugovor i prodati Gazpromu 30 milijardi prostornih metara po starim cijenama, navodi ruska kompanija.
Nekadašnja republika u sastavu SSSR-a već je ovog mjeseca zaprijetila da će obustaviti isporuku Gazpromu ne bude li novi ugovor potpisan u sljedećih mjesec i pol dana.
Turkmenistan proizvodi oko 60 milijardi prostornih metara prirodnog plina godišnje i izvozi dvije trećine te količine, i to uglavnom Gazpromu. Mala količina izvoza otpada na susjedni Iran.
Agencija za dodjelu kreditnog rejtinga Fitch objavila je ovog tjedna da bi se Europa vrlo skoro mogla suočiti s još jednom plinskom krizom, navodeći pritom kao ključne elemente pozive nove ukrajinske premijerke na reviziju sporazuma s Moskvom o isporuci plina i namjeru Gazproma da od srpnja podigne cijene plina namijenjenog Ukrajini.
"Čini se da su ispunjeni svi uvjeti za pravu oluju", zaključio je Fitchev stručnjak Jeffrey Woodruff.