Predstavnici klubova u raspravi su isticali da osnovna novinarska načela moraju biti objektivnost, nepristranost, pravovremenost i profesionalnost, kojih se Hina, suglasni su, držala u svom radu.
Za Andriju Hebranga (HDZ) Hina je jedna od ključnih institucija za promicanje istine i neovisnosti zbog čega ju, kako je rekao, treba jačati kako bi se i dalje odupirala svim pritiscima.
Hina stoga, uvjeren je, i ubuduće mora ostati u državnom vlasništvu, kao javna ustanova koju nadzire Sabor, a novo Upravno vijeće (aktualnom je nedavno istekao mandat) moralo bi se, kaže, okrenuti novim tehnologijama u radu Hine, proširiti dopisničku mrežu, razmotriti preusmjeravanje Hine ka finalnim korisnicima.
Izvješće Upravnog vijeća Hine, ističe Hebrang, demantira "kuloarske priče" o tome da u Agenciji postoje "urednički filteri" za slobodno novinarsko izražavanje i kreiranje vijesti, da Hina neobjektivno izvještava i provodi kadrovske čistke.
Da Hina radi dobro i profesionalno smatra i Nenad Stazić (SDP), koji se zauzima za povezivanje Vjesnikove i Hinine dokumentacijske baze na korist medija i drugih korisnika.
Upozorio je da je budućnost Vjesnika neizvjesna, da stoga treba spasiti njegovu bazu podataka koja je, ističe, nacionalno blago, i to na način da se ona uvrsti u Hininu bazu Evu.
Jozo Radoš (HNS) drži da bi se Hina trebala okrenuti širem krugu korisnika, odnosno građanima, da bi i tom smislu trebala otvoriti, a ne pretplatom ograničavati pristup svojim web stranicama.
Da bi temelj Hinina izvještavanja trebala ostati ozbiljna vijest koja bi trebala biti dostupnija građanima smatra i Ante Markov (HSS), tvrdeći da neizbježna komercijalizacija Hine ne smije postati primarna.
Pero Kovačević (HSP) kaže da bi i drugi mediji trebali slijediti primjer Hine i Hrvatskog radija kao neovisnih i objektivnih medijskih kuća. Hrvatski mediji, po njemu, ne bi smjeli oblikovati javno mišljenje, već objektivno izvještavati javnost.
Ravnatelj Hine Mirko Bolfek najavio je da bi Hina, nastavi li se dosadašnji trend, iduće godine mogla vlastitim prihodima prijeći granicu od 50 posto ukupnog financiranja (do sada su prihodi iz državnog proračuna iznosili više od 50 posto).
Iznio je prijedlog Upravnog vijeća po kojemu bi se Hina ubuduće financirala tako da država na svaku Hininu kunu daje svoju kunu, a državni prihodi bili bi strogo namijenski, za razvoj Hine.
Na prijedlog SDP-a i Odbora za medije za povezivanjem Hinine i Vjesnikove dokumentacijske baze Bolfek je kazao da je takav projekt u pripremi, ali da ga Hina ne može sama financirati.