Irak očekuje da će njegova dnevna proizvodnja dosegnuti 2,6 do 2,7 milijuna barela dnevno do kraja ove godine, podići se na 4 milijuna barela do 2010. i 6 milijuna barela do 2012., rekao je Hussain al-Shahristani u razgovoru na televiziji CNN.
Od američkog napada na Irak 2003. proizvodnja nafte zapela je na 2 milijuna barela uz izvoz od 1,5 milijuna barela. Prije rata zemlja je prozvodila nešto ispod 3 milijuna barela, a izvozila oko 2 milijuna.
Najveća iračka proizvodnja bila je 3,5 milijuna barela, rekao je ministar, ali je sadašnja proizvodnja najviša od američke invazije na tu zemlju 2003.
Krajnji cilj Iraka je postatiti takmac Saudijskoj Arabiji, najvećem svjetskom izvozniku nafte, kako u proizvodnji tako i u izvozu nafte te potvrditi kako zemlja posjeduje najveće dokazane zalihe nafte i plina na svijetu, rekao je on.
Američki predsjednik George W. Bush je početkom mjeseca povećanje iračke proizvodnje nafte nazvao "iznimno pozitivnim" razvojem događaja i izrazio nadu da će iračka vlada upotrijebiti prihode od nafte kao put za ujedinjavanje suprotstavljenih političkih stranaka.
Od početka rata sabotaža je razorila iračku naftnu infrastrukturu u sjevernom dijelu zemlje u okružju ogromnog polja Kirkuk dok su napadi na infrastrukturu na jugu bili manje uspješni.