Prije toga će glavnom tajniku UN-a Kofiju Annanu o dosadašnjih šest uvodnih razgovora između Beograda i Prištine referirati posebni izaslanik za Kosovo Martti Ahtisaari .
Govoreći o dosadašnjim razgovorima Beograda i Prištine koji su počela u veljači ove godine u Beču, on je rekao da je do minimalnog napretka došlo tek u petom krugu, kad se razgovaralo o zaštiti srpskog kulturnog i crkvenog nasljeđa. U razgovorima se prvo pristupilo rješavanju praktičnih pitanja poput decentralizacije, zaštite vjerskih i kulturnih spomenika te gospodarskog razvoja jer ta pitanja treba riješiti prije određivanja konačnog statusa pokrajine, o čemu Beograd i Priština imaju sasvim oprečna stajališta, ocijenio je Rohan.
Konferenciju pod nazivom "Društveni i gospodarski razvoj Kosova - izazov za političku stabilizaciju regije" otvorio je slovenski šef diplomacije Dimitrij Rupel, naglasivši da je Slovenija spremna sudjelovati u razvoju Kosova.
Kosovo će napredovati samo ako pregovori o njegovu konačnom statusu budu uspješno završeni, uz gospodarski i općedruštveni napredak pokrajine te uz perspektivu integriranja u Europu, naglasio je Rupel.
On se osvrnuo i na stanje u Srbiji, rekavši da je i međunarodna zajednica zabrinuta njenim zaostajanjem. Za to je, po Rupelovim riječima, kriva "nefleksibilnost Srbije", ali je potrebna i veća pomoć međunarodne zajednice toj državi.
Rupel je predložio da se Srbiji ponudi gospodarska pomoć, prijenos znanja u njen javni sektor te da se omogući lakše dobivanje viza za njene građane.
Konferenciju o Kosovu organizirao je Austrijsko-francuski centar za približavanje Europskoj uniji iz Beča, slovenski Centar za europsku perspektivu koji je prošlog mjeseca ustanovila slovenska vlada i Francuski institut za međunarodne odnose iz Pariza.
Gospodarski i društveni razvitak Kosova u većini su rasprava o Kosovu neopravdano zanemareni, ocijenio je Peter Jankowitsch, glavni tajnik Austrijsko-francuskog centra.
Na konferenciji sudjeluju stručnjaci iz raznih područja iz Austrije, Francuske, Albanije, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije, te predstavnici međunarodnih organizacija i ustanova.
Slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel odvojeno je razgovarao s predsjednikom Pakta za stabilnost u jugoistočnoj Europi Erhardom Busekom, koji je također sudjelovao na konferenciji.
Kako je priopćilo slovensko ministarstvo vanjskih poslova, oni su razgovarali o prilikama u jugoistočnoj Europi, naglasivši da je za stabilnost regije ključna europska perspektiva država zapadnog Balkana.
Busek i Rupel ocijenili su da posebnu pozornost u sadašnjem trenutku treba posvetiti Srbiji koja je u osjetljivom položaju zbog odlaska Crne Gore iz državne zajednice SCG, te zbog pregovora o statusu Kosova.