FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Beograd: Težak put do pomirbe u regiji

BEOGRAD, 19. lipnja 2006. (Hina) - Proces pomirbe na prostoru bivše Jugoslavije vrlo je težak, rečeno je na trodnevnom seminaru o temi "Suočavanje s prošlošću- pomirba u daytonskom trokutu", koji je održan u Beogradu a organizirali su ga Centar za ljudska prava iz Sarajeva, Hrvatski helsinški odbor i beogradski Centar za mir i razvoj demokracije.
BEOGRAD, 19. lipnja 2006. (Hina) - Proces pomirbe na prostoru bivše Jugoslavije vrlo je težak, rečeno je na trodnevnom seminaru o temi "Suočavanje s prošlošću- pomirba u daytonskom trokutu", koji je održan u Beogradu a organizirali su ga Centar za ljudska prava iz Sarajeva, Hrvatski helsinški odbor i beogradski Centar za mir i razvoj demokracije.

U procesu euroatlantskih integracija Hrvatska trpi zbog neriješenih odnosa u regiji zbog čega postoji opasnost da se ona distancira od regije, izjavio je predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora Žarko Puhovski u ponedjeljak na konferenciji za novinare po okončanju skupa.

Puhovski se zauzeo za radikalnu izmjenu Daytonskog sporazuma, neophodnom zamjenom daytonskog etničkog modela u Bosni i Hercegovini principima građanskog društva, kao i za rješavanje otvorenih pitanja u Srbiji, pogotovo problema budućeg statusa Kosova.

Puhovski je iznio i svoja stajališta o situaciji u Srbiji i ocijenio da aktualna vlast svoje održanje vidi u zastrašivanju radikalima što je nazvao "Miloševićevim konceptom" koji "djeluje loše na regiju, ali ne toliko koliko na samu Srbiju".

"Najveći je problem nestabilnost, ne zna se tko s kime treba razgovarati i gdje su granice, a u Srbiji proces suočavanja ide još teže nego u Hrvatskoj gdje ide vrlo teško", kazao je predsjednik HHO-a. On je ocijenio da su nakon ratova na prostoru bivše SFRJ stvorena etnički čista područja, osim u Vojvodini i tuzlanskoj regiji, zbog čega u skorije vrijeme u "daytonskom trokutu" nije moguća pomirba već "treba ići korak unazad i prije svega ponašati se pristojno" što je, kako je naglasio, zadaća prvenstveno političkih struktura.

"Pomirba ima politički, a ne moralni aspekt, to je odluka da živite s ljudima u miru, što nikako nije supstitut toga da zločinci idu u zatvor", stav je Vladimira Gligorova iz bečkog Instituta za ekonomske studije. On smatra da ni u Srbiji ni u Hrvatskoj "nema moralnog kapaciteta" za suočavanje s prošlošću, kao što se i pogrešnom pokazala procjena tvoraca Daytonskog sporazuma da će poticanje gospodarske suradnje pomoći procesu pomirbe u bivšoj Jugoslaviji. Naprotiv, gospodarska suradnja pokrenuta je tek nakon političkih promjena u Hrvatskoj i Srbiji 2000. godine, rekao je Gligorov.

"Moraju postojati jasne političke strukture i politički odnosi koji će omogućiti određene gospodarske aktivnosti", rekao je Gligorov i dodao da gospodarsku suradnju otežavaju i sadašnji "politički provizoriji"- Srbija i Crna Gora bez ustava, a BiH s ustavom koji se redefinira, kao i neriješen status Kosova.

Predsjednica Centra za mir i razvoj demokracije Vesna Pešić i predsjednik Građanskog foruma Tuzle Vehid šehić naglasili su važnost izgrađivanja građanskog identiteta, kao i zajedničku težnju zemalja regije ka Europskoj uniji. Nenad Dimitrijević sa Srednjoeuropskog sveučilišta u Budimpešti kazao je da "karakter i razmjeri" zločina srpske strane isključuju mogućnost pomirbe te se zauzeo za ispriku, koja je "ozbiljniji moralni koncept" jer je u Srbiji riječ o "kolektivnom zločinu" s obzirom na to da je režim u Srbiji imao "visoku razinu suglasnosti svojih podanika u zločinačkom pothvatu".

Najavljeno je da će se sljedeći skup sa sličnom tematikom održati u Zagrebu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙