Posljednje predizborne ankete pokazale su da je upravo zbog smanjenja socijalne sigurnosti jezičac prevagnuo u korist Smera, oporbene stranke ljevice koju vodi populist Robert Fico.
Stopa gospodarskog rasta bila je među najbržima u Europi, (6 posto u prvoj četvrtini godine), vlada je primala međunarodne pohvale za uspješnost reformi, ali je 5,4 milijunska Slovačka ipak među najsiromašnijim članicama Europske unije.
Nacija je, ukratko, umorna od treniranja reformske strogoće koja je mnoge zakinula te je Fico, karizmatični vođa vješt u obraćanju masama ali i "demagog", prema ocjeni politologa Miroslava Kusyja, zaigrao na kartu socijalne pravde.
Dzurinda, kojeg Kusy naziva "vještim političarem, koji znade manevrirati u političkim vodama", zatražio je još jedan mandat želeći dovršiti posao. Reformama mirovinskog, zdravstvenog i obrazovnog sustava želi zatvoriti krug kako bi slovačko gospodarstvo održalo konkurentnost i bilo spremno ući u zonu eura 2009. godine.
Anketa agencije Dicio i Državnog ureda za statistiku u četvrtak pokazala je uvjerljivo vodstvo Smera s 28 posto ispred Dzurindine stranke Slovačke demokratske i kršćanske unije (SDKU) od 12,5 posto, a na trećem mjestu s 11,5 posto je lijevi Pokret za demokratsku Slovačku (HDZS) bivšeg premijera Vladimira Mečiara.
Kako prenosi dnevnik Pravda, prema toj anketi manje od 10 posto dobijaju desničarski Kršćanski demokrati (KDH) te Mađarska koalicija (SMK) i nacionalistička Slovačka nacionalna stranka (SNS), prenosi njemačka agencija dpa. Forum slobode (SF) i komunisti (KSS) dobili bi 6, odnosno 5 posto glasova.
I Dzurinda i Fico teško će formirati većinsku vladu no Fico je isključio koaliranje s Mečiarom ali je odbio otkriti druge svoje karte.
Taj 41-godišnji pravnik obećaje slijediti kalendarske rokove za ulazak u zonu eura, ali njegovi planovi ukidanja jedinstvene porezne stope (od 19 posto) te ukidanja plaćanja zdravstvenih usluga i mirovinskih reforma, dovode obećanja u pitanje, prenosi Reuters.
Deset godina stariji Dzurinda, koji je svoje kvalitete vikendaša maratonca - izdržljivost i žilavost, primijenio u politici, obišao je zemlju uvjeravajući birače da blagostanje samo što nije stiglo.
Popularnost mu je ipak u padu čak i u njegovoj tvrdoj biračkoj jezgri visokoobrazovanih, urbanih pristaša od 2002., kada mu je koalicija počela pucati a dezerteri zamjerati diktatorski stil i navodnu korupciju.
Financijskih skandala je bilo tijekom vladavine a koalicija mu je pukla u veljači kada su Kršćanski demokrati (KDH) napustili vladu jer je odbio "klauzulu o prigovoru savjesti" ubaciti u sporazum s Vatikanom. Tom bi dopunom liječnici katolici u javnom zdravstvu mogli odbiti činiti pobačaj u ime etike.
Agencija France presse upozorava na moguć slab odaziv birača koji bi prema prognozama mogao biti ispod 60 posto.
Fico je u srijedu zadnji predizborni skup na obali Dunava u Bratislavi održao u pratnji odlazećeg češkoga kolege Jirija Paroubeka. Dzurinda je za svoje adute, kako prenosi agencija France presse, pozvao na zadnji skup u petak austrijskog kancelara Wolfganga Schuessela, šefa čeških liberala i pobjednika nedavnih izbora Mireka Topolaneka, kao i hrvatskog premijera Ivu Sanadera.