Njegova odluka da se s mjesta glavnog softverskog arhitekta povuče odmah, te da se do srpnja 2008. povuče sa svih menadžerskih poslova u toj kompaniji dolazi u trenutku kada Microsoft, čiji je operativni sustav Windows instaliran na procijenjenih 90 posto osobnih računala u svijetu, pokušava pronaći nove izvore rasta.
Gates (50) je tehnički dio posla prepustio Rayu Ozzieju, koji se Microsoftu priključio prošle godine i koji je središnja ličnost nastojanja te kompanije usmjerenog na održavanje njezine dominantne pozicije na tržištu kroz transformaciju pozicije softvera u usluge koje generiraju kontinuirani dotok prihoda umjesto samo jednokratne prodaje.
Gates je najavio da će do srpnja 2008. biti u potpunosti posvećen Fondaciji Bill i Melinda Gates - koju je utemeljio pomoću milijardi zarađenih na softverskom biznisu s ciljem poticanja zdravstvenih i obrazovnih projekata diljem svijeta - no kako će u Microsoftu i dalje biti povremeno angažiran.
Najbogatiji čovjek na svijetu, čije je bogatstvo časopis Forbes u ožujku procijenio na 50 milijardi dolara, ostat će predsjednik uprave Microsofta i savjetnik na ključnim razvojnim projektima kompanije i nakon najavljenog povlačenja u 2008.
"Očigledno, ovu je odluku bilo teško donijeti", kazao je Gates na tiskovnoj konferenciji. "Ta promjena ne predstavlja klasično umirovljenje, već samo reorganizaciju mojih prioriteta", dodao je.
Ne očekuje se da će se takva njegova odluka značajnije odraziti na tu kompaniju sa sjedištem u Redmondu u saveznoj državi Washington, koja zapošljava 60 tisuća ljudi diljem svijeta. Gates je svoju prisutnost u kompaniji umanjio već kad je u siječnju 2000. prepustio ulogu izvršnog direktora svojem dugogodišnjem zamjeniku Steveu Ballmeru.
Fondacija Gates raspolaže sredstvima neto vrijednosti 29,1 milijardi dolara - što je jednako bruto domaćem proizvodu Luksemburga i više od BDP-a mnogih afričkih zemalja u koje usmjerava pomoć. Od kad je utemeljena podijelila je 10,5 milijardi dolara pomoći, a samo u prošloj godini njezine su potpore dosegnule iznos od 1,36 milijardi dolara. Usmjerena je na financiranje fakultetskih školarina za manjine, sprječavanje AIDS-a, istraživanja bolesti koje pogađaju većinom zemlje trećeg svijeta i drugo.