"Za vrijeme austrijskog predsjedanja Europskom unijom dali smo novi poticaj raspravi o Europskom ustavu, ali i produbili europske perspektive državama jugoistočne Europe", rekao je austrijski savezni kancelar na konferenciji za novinare, koju je održao zajedno s ministricom vanjskih poslova Ursulom Plassnik, uoči sastanka na vrhu šefova država i vlada koji počinje u četvrtak u Bruxellesu.
Najavljujući teme razgovora na summitu u Bruxellesu, Schuessel je rekao kako će, uz energetsku politiku, rješavanje kriza ili sukoba, širenje Unije, useljavanje i druga pitanja, jedna od važnih tema rasprave na summitu biti Europski ustav. Nakon prošlogodišnjeg odbijanja Ustava u Francuskoj i Nizozemskoj, kad je Europska unija proglasila "razdoblje promišljanja", austrijsko predsjedanje EU-om nastojalo je prevladati razlike, oživjeti raspravu i dati joj novi poticaj, kazao je kancelar Schuessel.
"Mislim da možemo reći da je Austrija doprinjela da se konkretnim akcijama i raspravama nešto pokrene, iako puno toga i dalje ostaje otvoreno", rekao je Schuessel. "Za vrijeme austrijskoga predsjedanja počelo se govoriti o konkretnim perspektivama Ustava, a nastavit će se za vrijeme finskog, njemačkog i francuskog, kada bi trebalo doći do odluke", dodao je Schuessel.
Austrijska ministrica vanjskih poslova Plassnik i kancelar Schuessel posebice su izrazili zadovoljstvo što su se za vrijeme austrijskog predsjedanja Unijom produbile europske perspektive državama jugoistočne Europe.
"Mi nismo samo retorički govorili - Balkan je dobar i važan, nego smo ostvarili i konkretne korake", rekao je Schuessel, dodavši da je Hrvatska u ponedjeljak otvorila konkretne pregovore o prvom poglavlju europske pravne stečevine, čime je pristupni proces ušao u novu fazu, te da je Makedonija kandidat, a s Albanijom je potpisan sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. "Cjelokupna strategija je na dobrom putu", rekao je kancelar dodajući da je to jako važna točka, jer je od najveće važnosti za stabilnost regije.
Austrijsko Predsjedništvo Europskom unijom imalo je cilj približiti Uniju građanima. "U šest mjeseci ne može se promijeniti svijet, posebice ne europski, ali smo djelić u tom smislu pokrenuli, i dugoročno će se to isplatiti", zaključio je Schuessel prije odlaska u Bruxelles.
Austrijska šefica diplomacije Plassnik rekla je da je na dnevni red susreta ministara vanjskih poslova u Bruxellesu stavila Srbiju, želeći vjerojatno time izbjeći da se zemlja nađe u izolaciji nakon što su u ožujku zamrznuti pregovori o čvršćim vezama s EU-om zbog neizručivanja Ratka Mladića te nakon izglasavanja crnogorske neovisnosti. "Znali smo da će ova godina biti teška (za Srbiju)", rekla je Plassnik. Ona je dodala da su "odluke o državnom statusu među najdelikatnijim pitanjima koje međunarodna zajednica mora raspraviti i riješiti" te da je "nekoliko takvih pitanja još uvijek prisutno u regiji", aludirajući prije svega na pitanje statusa Kosova.