Među oko tisuću prikupljenih predmeta nalaze se i predmeti riječkih građanskih obitelji koji iskazuju visoku urbanu kulturu i život imućnog trgovačkog sloja u protekla tri stoljeća ili su pripadali uglednim Riječanima. Za nabavu tih predmeta utrošeno je oko milijun kuna gradskih proračunskih sredstava, a dio je prikupljen donacijama građana i institucija.
Tu su, među ostalim, bidermajerski stol i stolci iz obitelji dirigenta i skladatelja Borisa Papandopula i njegove majke, operne pjevačice Maje Pečić Strozzi. HNK Ivana pl. Zajca donirao je svečani plakat otvorenja kazališne zgrade 1885. godine i nacrte iz doba izgradnje.
Prikupljene su riječke novčanice i poštanske marke iz vremena kada je Rijeka bila samostalna država, a muzejska zbirka slika upotpunjena je, među ostalim, portretima Giovannija Fumija i naturalističkim figuralnim kompozicijama riječkog slikara Carla Ostrogovicha iz prve polovice 20. stoljeća.
Oko 40 dokumentarnih filmova na amaterskom formatu prebačeno je na DVD i VHS te se i oni prikazuju na izložbi. To su filmovi o izgradnji planinarskog doma na Snježniku, slalomu na Platku, izgradnji prvog nebodera na Sušaku i drugi.
Uključujući ove akvizicije, Muzej ima više od 12.000 inventiranih predmeta te je spreman za izradu stalnog postava koji bi prikazao noviju povijest grada, od razdoblja u kojemu je Rijeka postala "slobodna luka".
Uz izložbu je izdan prateći katalog s tekstovima ravnatelja Muzeja Ervina Dubrovića te kustosa Mladena Grgurića, Doroteje Nikolić, Nade Sabljić Butorac i Milice Trkulja, ujedno autora izložbe.