Glede granice na moru na snazi je privremeni režim i nije bilo izgreda, no želimo to pitanje trajno riješiti, rekao je Mesić. Odgovarajući na novinarski upit, rekao je da ne bismo pogriješili da je Hrvatska i prije priznala Crnu Goru i tako potvrdila opredijeljenost za dobrosusjedske odnose.
Upitan znači li to konačan raspad bivše Jugoslavije, Mesić je rekao da još treba riješiti kosovsko pitanje. "Bilo je očito da će se jednog dana raspasti i provizorij državne zajednice Srbije i Crne Gore. Srbija je postala samostalna, iako to nije željela, što je jedinstven slučaj u povijesti", dodao je.
Stanje u Srbiji Mesić je ocijenio teškim, jer Srbija nije doživjela katarzu nakon ratova koje je vodila, nije osudila Miloševićevu politiku, prihvatila njezine posljedice i priznala poraz. "Srbija će doživjeti katarzu kad odgovorni za rat i zločine počinjene na ovim prostorima Vojislav Šešelj te generali bivše JNA Veljko Kadijević i Blagoje Adžić budu osuđeni u Haagu", istaknuo je. Mesić je ustvrdio da u Srbiji nema političke snage koja će građanima reći da sreću trebaju tražiti u granicama svoje zemlje, a ne izvan njih. Zato jača Srpska radikalna stranka koja bi mijenjala granice, ocijenio je.
Predsjednik Mesić je o izgradnji pelješkog mosta rekao da je za taj projekt, vrijedan više od 100 mlijuna eura trebao, trebalo raspisati međunarodni natječaj. Drži da je važnije dovršiti autocestu do Dubrovnika, jer bi to koristilo većem broju građana.
Na novinarski upit o izboru novih veleposlanika, predsjednik Mesić je rekao kako se za današnjega radnog susreta dogovorio s premijerom Ivom Sanaderom da u pravilu to budu karijerni diplomati, a samo iznimno oni koji to nisu. Nije bilo riječi o imenima, dodao je Mesić.