Diplomati tvrde da 35 članica IAEA-e planiraju debatu o Iranu, ali bez odluka i rezolucija, kako bi izbjegli daljnje zaoštravanje odnosa.
Prošloga tjedna, šest svjetskih sila ponudilo je Iranu nekoliko ekonomskih i sigurnosnih inicijativa za deaktiviranje programa obogaćivanja urana. Ako ih Iran odbije, mogao bi se suočiti s UN-ovim sankcijama.
Glavni iranski pregovarač za nuklearnu energiju Ali Larijani u nedjelju je izjavio da ponuđene mjere sadrže pozitivne elemente, ali i "probleme i neodređena pitanja". Istaknuo je kako preduvjeti da Iran u cijelosti zaustavi programe obogaćivanja urana moraju biti jasnije utvrđeni.
Iranski izaslanik na bečkom sastanku IAEA-e Ali Asghar Soltanieh pozvao je na suzdržanost (u raspravama) od "politički motiviranih izjava koje bi mogle narušiti ozračje", već da se diplomatskim putem pokušaju iznaći rješenja.
"Nemojmo ponavljati tvrdnje. Druga strana mora paziti da ne učini ništa što bi pogoršalo situaciju. Trebamo suzdržanu, mirnu i konstruktivnu raspravu", izjavio je za Reuters.
Sastanak će početi uvodnim izlaganjem čelnika IAEA-e Mohameda ElBaradeia tijekom kojega će, vjerojatno, ponovno pozvati Iran i zapadne sile da pokušaju naći kompromisno rješenje.
Očekuje se da će rasprava o Iranu uslijediti sredinom tjedna.
"Nitko ne očekuje vatromet. Prioritet nije u tome da se odvrati pažnja od mjera koje su ponuđene Iranu - najveća šansa, možda i zadnja, leži u rješenju koje neće sukobljavati", izjavio je jedan diplomat IAEA-e koji je želio ostati anoniman.