Predloženik za rektora može biti bilo koji redoviti profesor Sveučilišta u Zagrebu. Prijave za kandidaturu koju ističu Vijeća područja, kandidat, uz pisanu suglasnost, dostavlja predsjednicima Vijeća područja. Rok za prijavu kandidata je 30. lipnja.
Vijeća područja koja su zaprimila prijave za kandidaturu do 20. srpnja su dužna održati sjednice radi glasovanja o pristiglim prijavama. Vijeće područja kandidata za rektora utvrđuje tajnim glasovanjem, a predloženik Vijeća je onaj s liste kandidata koji dobije natpolovičnu većinu glasova prisutnih članova. Odluke o predloženicima predsjednici Vijeća područja i dekani/čelnici sastavnica dostavljaju Izbornom povjerenstvu do 1. rujna .
Izborno povjerenstvo će 4. rujna pregledati prijedloge i utvrditi koji ispunjavaju uvjete, te će na službenim web stranicama Sveučilišta do 5. rujna objaviti službenu listu predloženika, programe rada i stručne životopise.
Od 5. do 20. rujna predsjednici Vijeća područja dužni su održati zajednički sastanak i po potrebi dogovoriti tematske tribine na koje će se pozvati predloženici da iznesu i brane svoje stavove na zadane teme sukladno dostavljenim programima rada. Na zajedničkoj sjednici Senata i Vijeća područja koja će se održati 20. rujna predloženici iznose i brane dostavljene i objavljene programe rada.
Na zajedničkoj sjednici Senata i Vijeća područja 27. rujna provodi se postupak izbora rektora tajnim glasovanjem, a svaki član tog biračkog tijela ima jedan glas. Za izbor je potrebna natpolovična većina ukupnog broja glasova biračkog tijela.
Ako nijedan od predloženika u prvome krugu ne dobije natpolovičnu većinu glasova, u drugome se krugu bira između dva predloženika koji su u prvome krugu dobili najveći broj glasova. Ako nakon prvog kruga zbog jednakog broja glasova ostanu više od dva predloženika koji bi ušli u drugi krug, provodi se međuglasovanje među onim predloženicima koji imaju jednak broj glasova.
U drugom krugu glasovanja za rektora je izabran onaj predloženik koji dobije većinu glasova nazočnih članova izbornog tijela. Ako ni nakon toga nijedan predloženik ne dobije većinu, izborni postupak se ponavlja.