"Dogovorit ćemo se o tajmingu, ali priznanje će sigurno uslijediti idućih dana. Hoće li to biti isti dan kao i Europska unija ili ne, to ćemo još odlučiti", kazao je premijer, odgovarajući na novinarsko pitanje na obilježavanju 130. obljetnice organiziranog vatrogastva u Hrvatskoj.
Za priznanje se, kazao je, pripremaju međunarodno-pravni dokumenti, a o datumu priznanja Vlada se mora dogovoriti i s predsjednikom Republike.
Dodao je da Hrvatska želi razvijati dobre odnose s Crnom Gorom te prevladati sve probleme, s obzirom da je ta država sudjelovala u velikosrpskoj agresiji na Hrvatsku. "Crna Gora se mora distancirati od toga, prije svega od napada na Dubrovnik. Svi znamo što je bilo, ali želimo gledati u budućnost", ustvrdio je Sanader.
U povodu službenog proglašenja neovisnosti Crne Gore hrvatska Vlada je u priopćenju objavljenom u nedjelju naglasila kako je Republika Hrvatska spremna i zainteresirana s Crnom Gorom razvijati odnose dobrosusjedstva i suradnje na temelju ravnopravnosti i uzajamnosti te će pokrenut proces priznanja i uspostave diplomatskih odnosa s njom usklađen s Europskom unijom.
U priopćenju se navodi kako u povodu usvajanja parlamentarne Deklaracije o nezavisnosti Republike Crne Gore, na temelju nedavnog referenduma provedenog u dogovoru s Europskom unijom i prema standardima Vijeća Europe i OESS-a, vlada Republike Hrvatske pozdravlja demokratski proces obnove državne suverenosti i neovisnosti Crne Gore.
"U uvjerenju da će demokratska, stabilna i euroatlantskim integracijama okrenuta Crna Gora biti čimbenik trajnog mira i suradnje u ovom dijelu Europe, vlada Republike Hrvatske pokrenut će proces priznanja i uspostave diplomatskih odnosa usklađen s Europskom unijom", kaže se u priopćenju.
Hrvatska vlada se u priopćenju pridružuje pozitivnim ocjenama Europske unije i međunarodnih institucija koje su potvrdile legitimnost, legalnost i demokratske standarde u procesu osamostaljenja Crne Gore i osobito ističe ulogu visokog predstavnika EU za vanjsku politiku i sigurnost Javiera Solane i njegova izaslanika za Crnu Goru, slovačkog diplomata Miroslava Lajčaka.
"Polazeći od poznatih hrvatskih stajališta i posljednjih izjava crnogorskog vodstva, vlada Republike Hrvatske ocjenjuje da će obnovljena samostalnost pružiti Crnoj Gori priliku za objektivnu ocjenu uzroka i vlastite uloge u nedavnom ratu protiv Hrvatske i da će se na toj osnovi otvoriti novo razdoblje u izgradnji odnosa suradnje i uvažavanja, na dobrobit naših građana i u interesu dviju država", navodi se u priopćenju.
U uvjerenju da će crnogorsko vodstvo nastaviti učvršćivati društvenu i političku koheziju i unutrašnju demokratsku stabilnost, Republika Hrvatska poziva Crnu Goru i Srbiju da u konstruktivnom dijalogu dovrše proces razdruživanja i uređenja budućih odnosa, u interesu dviju zemalja, radi uspostave trajnog mira i stabilnosti, te jačanja euroatlantskih perspektiva svojih zemalja, zaključuje se u Vladinu priopćenju.