HINA - Financijski servis
Stranci će za stjecanje nekretnina u Hrvatskoj ubuduće trebati samo suglasnost Ministarstva pravosuđa, a u taj postupak više neće biti uključeno i Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija, predložila je Vlada konačnim tekstom izmjena Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima kojega je danas poslala Hrvatskom saboru.
Kako Ministarstvo vanjskih poslova dosada nikad nije revidiralo mišljenje Ministarstva pravosuđa, predloženim se izmjenama otklanjaju administrativne prepreke i skraćuje dosadašnja duga procedura, objasnila je ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar Kitarović.
Dosada je Ministarstvo vanjskih poslova zaprimalo zahtjeve stranaca za kupnju nekretnina i prosljeđivalo ih resoru pravosuđa, koje je pak svoje mišljenje ponovno dostavljalo u Ministarstvo vanjskih poslova.
Hrvatska nikada nije diskriminirala državljane ni jedne države i uvijek je u pitanjima stjecanja nekretnina postupala na temelju reciprociteta, istaknula je Grabar-Kitarović. Po njenim riječima, trenutačno je neriješeno oko 4000 zahtjeva stranaca za stjecanje vlasništva nad nekretninama u Hrvatskoj.
Predloženim zakonskim izmjenama se omogućuje da, uz državu, i lokalne jedinice mogu bez javnog natječaja otuđiti svoje nekretnine, ako je to u općem gospodarskom i socijalnom interesu građana.
Tako bi bez javnog natječaja primjerice, HEP mogao kupiti i steći vlasništvo nad nekretninama lokalne jedinice, a za gradnju primjerice, trafostanice.
Prijevoznici će do početka 2012. moći prevoziti putnike i robu autobusima i kamionima starijima od 18 godina, odnosno autobusima za prijevoz djece starijima od deset godina. Vlada je produženje toga roka predložila konačnim tekstom izmjena Zakona o prijevozu u cestovnom prometu.
Vlada je predložila i da se sadašnja dobna granica od 21 godine za vozače kamiona težine iznad 3,5 tone spusti na 18 godina, a za vozače kamiona težine iznad 7,5 tona na 19 godina.
Vlada je Saboru predložila i da se sjedište Agencije za plovne putove unutarnjim vodama iz Zagreba preseli u Vukovar, a toj je Agenciji na korištenje dodijelila novi brod "Vučedolska golubica", vrijedan oko deset milijuna kuna.
Stanovi za stradalnike Domovinskog rata ubuduće bi se gradili i na građevinskim zemljištima u okviru napuštenih vojarni, prijedlog je Vlade koja je danas zadužila resorna ministarstva da osiguraju takve lokacije ukoliko ih ne mogu osigurati gradovi i općine.
Lokalne jednice imaju sve manje slobodnog građevinskog zemljišta, rekla je ministrica graditeljstva Marina Matulović-Dropulić, predlažući Vladi da se putem MORH-a, na lokalcijama koje nisu perspektivne počnu graditi stanovi za stradalnike.
Ministrica je na sjednici Vlade upozorila da veliki problem i trošak predstavlja sanacija stanova završenih ranijih godina.
Činimo sve da se (od izviđača) naplati nastala šteta, ali ljudima stanove treba sanirati, rekla je Matulović-Dropulić.
Za stambeno zbrinjavanje stradalnika do sada je, navela je, izgrađeno 5.250 stanova, 311 ih se gardi, a 189 ih je kupljeno.
Za provedbu novog Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u 2005. je utrošeno oko 4,2 milijarde kuna, navodi se u izvješću o provedbi Zakona.
Vlada je prihvatila i izvješće o radu Državnog inspektorata koji je lani obavio gotovo 765 tisuća inspekcijskih nadzora, zatražio pokretanje gotovo 45 tisuća prekršajnih postupaka i prijavio 117 kaznenih djela.
Inspektorat je predložio oduzimanje protupravno stečene imovinske koristi u iznosu od 178 milijuna kuna, a privremeno je oduzeto robe vrijedne 1,6 milijuna kuna.