U Hrvatskoj je od 2002. identificirano 47 žrtava trgovine ljudima, među kojima je većina žena, naglasio je pročelnik Vladina Ureda za ljudska prava Luka Mađerić. Dodao je kako su većina žrtava državljani zemalja jugoistočne Europe, a 30 posto je hrvatskih državljana. Prosječna dob žrtava je 21,5 godina.
Po njegovim riječima za većinu žrtava Hrvatska je bila zemlja provoza ili odredišta.
Rada Borić iz Centra za ženske studije upozorila je kako su najugroženije mlade žene koje prihvaćaju sumnjive ponude za rad u inozemstvu. Po njezinu mišljenju globalizacija obezvrjeđuje ženski rad i oslobađa radna mjesta za muškarce. Iako Hrvatska ima nacionalni odbor protiv trgovine ljudima, Borić smatra kako nedostatno surađuju nevladine udruge i Vladina tijela.
U iduća tri dana predstavnici brojnih Vladinih i nevladinih udruga iz Hrvatske i inozemstva govorit će o uzrocima i odgovornosti za kršenja ženskih ljudskih prava te strategijama za rješavanje tog problema.
Također će biti riječi i o odnosima između trgovine ljudima, prostitucije, industrije seksa i organiziranog kriminala te načinima na koje UN, NATO i druge međunarodne vojne organizacije promoviraju prostituciju, trgovinu i druge oblike seksualne eksploatacije.
Sudionici skupa iznijet će i svoja viđenja uloge žena u politici pri rješavanju problema trgovine i seksualnog izrabljivanja žena u tranzicijskim zemljama.