Obraćajući se novinarima tijekom svojeg prvog službenog posjeta Bruxellesu otkako je preuzeo dužnost, Prodi je također izrazio potporu planovima Europske unije da primi nove članice sa zapadnog Balkana, unatoč sve većoj rezerviranosti europske javnosti prema daljnjem proširenju.
"Naglasili smo koliko je važno u Uniju primiti zemlje s Balkana", izjavio je Prodi nakon sastanka s predsjednikom Europske komisije Joseom Manuelom Barrosom.
Prodi je istaknuo da Europska unija ne treba ustav da bi napredovala.
"Napredovati možemo čak i bez ustava", rekao je.
On smatra kako je "gotovo nemoguće" sačuvati originalnu verziju Ustava EU-a, koju su francuski i nizozemski glasači prošle godine odbacili.
"Ne možemo riskirati drugo 'ne' ustavnom ugovoru", rekao je Prodi, govoreći o mogućnosti novih referenduma u Francuskoj i Nizozemskoj.
"Sada treba razmisliti o kakvom bi se tekstu mogao postići konsezus", dodao je, pozivajući zemlje članice da pokažu veći optimizam glede budućnosti Europe te da planiranu novu verziju ustava zagovaraju s više optimizma.
"Najgore je sada iza nas, no ponovni uspon mora biti vođen vremenskim rokovima i ambicijom", rekao je Prodi.
Osim s predsjednikom Europske komisije, Prodi se sastao i s visokim predstavnikom Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Javierom Solanom te sa svojim luksemburškim i belgijskim kolegom Jean-Claudeom Junckerom i Guyjom Verhofstadtom.
Talijanski mediji najavili su da će Prodi od Barrosa zatražiti da mu do 2008. produlji rok do kojeg bi talijanski proračunski manjak trebao svesti ispod dopuštene granice od 3 posto BDP-a.
Treće gospodarstvo u eurozoni, Italija je 2005. zabilježila proračunski manjak od 4,1 posto BDP-a te javni dug od 106 posto BDP-a, prema dopuštenih 60 posto. Talijanski proračunski manjak ove bi godine mogao doseći 4,5 posto BDP-a. Unutar dopuštene granice od 3 posto Italija bi se, prema Komisiji, morala vratiti 2007.
To pitanje, međutim, nije bilo tema razgovora.
"Naš prvi susret bio je posvećen političkoj viziji Europe", rekao je Barroso.