Benedikt XVI. prošao je kroz ulazna vrata nad kojima stoji zloglasni natpis "Arbeit macht frei" (Rad oslobađa). Ozbiljna lica, molio je sam na mjestu gdje su pogubljene tisuće zatvorenika i zapalio svijeću.
Potom je, jednog po jednog, pozdravio 32 preživjela logoraša. Među njima je bio Henryk Mandelbaum, 83-godišnji poljski Židov, jedan od šest preživjelih iz Sonderkommando, zadužen da pražnjenje plinskih komora i spaljivanje leševa. Papa ga je poljubio u oba obraza.
Nakon toga uputio se u usku crnu ćeliju Maksymiliana Kolbea, poljskog svećenika ubijenog u Auschwitzu 14. kolovoza 1941. nakon što su mu nacisti dopustili da zamijeni oca obitelji osuđenog na smrt. Tog je svećenika Ivan Pavao II. 1982. proglasio svecem.
Nakon posjeta Centru za dijalog i molitvu, koji je poljska crkva utemeljila sporazumno sa židovskim organizacijama, Papa je otišao u logor Birkenau, tri kilometra od Auschwitza.
Ondje je dugo molio u tišini ispred spomenika koji odaje počast na različitim jezicima žrtvama raznih nacionalnosti.
Nakon kadiša, židovske molitve za umrle, koju je izgovorio glavni poljski rabin Michael Schudrich, Papa je održao govor na talijanskom jeziku kako bi ukazao na težinu "za kršćanina i Papu Nijemca" da govori o zločinima "bez premca u povijesti" koje je ondje počinio nacistički režim.
Pozvao je da se "zazove Boga kako ne bi dopustio više takve stvari", u trenutku kad se "čini da se nanovo iz srca ljudi pojavljuju mračne sile".
Papa je odgovornost za nacističke zločine pripisao "skupini zločinaca" koji su "iskoristili" njemački narod kako bi se njime poslužili kao "instrumentom koji će utažiti njihovu žeđ za razaranjem i dominacijom".
Papa je dodao da je Treći Reich želio "istrijebiti židovski narod u cijelini", "ukloniti ga iz naroda na Zemlji". "Uništavajući taj narod želio je ubiti Boga", kazao je Benedikt XVI., koji je, za razliku od Ivana Pavla II. izgovorio riječ "holokaust".
Benedikt XVI. je podsjetio da je papa Ivan Pavao II. posjetio Auschwitz "kao sin naroda koji je, uz židovski narod, najviše patio na ovom mjestu i tijekom cijeloga rata."
Papa se prisjetio i ruskih i romskih žrtava, kao i Nijemaca poput Edith Stein, "Židovke i Njemice" koja je "prihvatila smrt sa svojim narodom kao kršćanka i kao židovka".
Posjetom Auschwitzu i Birkenauu Papa je završio četverodnevni posjet Poljskoj koji je privukao mnoštvo ljudi.
Poljski rabin Michael Schudrich pozdravio je posjet pape Benedikta XVI. Auschwitzu i Birkenauu istaknuvši kako je posrijedi "veliki trenutak u procesu pomirenja" kršćana i židova.
"To je bio doista veliki trenutak u procesu pomirbe dviju vjera", rekao je Schudrich.
"Molit ćemo se da u borbi protiv antisemitizma nastavi putem Ivana Pavla II.", dodao je.