Uspostavu povjerenstva za istraživanje ratnih zbivanja na području Sarajeva mjesecima traže udruge koje okupljaju obitelji nestalih i poginulih Srba i koje tvrde kako je na području glavnog grada BiH nestalo ili ubijeno i više od pet tisuća njihovih sunarodnjaka.
Zahtjev za istraživanje ratnih stradanja u Sarajevu koje bi se odnosilo na pripadnike svih etničkih skupina oba doma državnog parlamenta poduprla su u siječnju.
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Adnan Terzić prošlog je tjedna međutim ustvrdio kako se takvo tijelo neće formirati za njegova mandata.
Terzić je nevladine udruge i političare iz Republike Srpske koji na tome inzistiraju optužio da na silu pokušavaju uspostaviti pandan povjerenstvu što je istraživalo masakr u Srebrenici počinjen u srpnju 1995. godine.
"Ako će se već formirati komisija, onda ona treba biti za cijelu BiH", kazao je Terzić istaknuvši kako se istrage o ratnim stradanjima ne smiju ograničavati teritorijalno ili etnički.
Nikola Špirić je nakon razgovora s predstavnicima udruga obitelji nestalih i poginulih iz Republike Srpske na kojemu je bio i entitetski premijer Milorad Dodik izjavio kako će na prvoj sljedećoj plenarnoj sjednici parlamenta zakazanoj za ovaj tjedan pozvati srpske zastupnike da to zasjedanje napuste i na taj način prosvjeduju protiv Terzićeva ponašanja u ovom slučaju.
"Mi nismo obvezni poštivati predsjedatelja Vijeća ministara BiH koji nije pripravan provesti odluke oba doma Parlamenta BiH", kazao je Špirić koji je član Dodikove Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
Bojkot rada državnog parlamenta ranije su najavili i zastupnici iz Srpske demokratske stranke (SDS).