FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Stotine tisuća imigranata prosvjedovalo diljem SAD-a

WASHINGTON, 2. svibnja 2006. (Hina) - Stotine tisuća većinomhispanoameričkih imigranata izostalo je s posla, bojkotiraloprodavaonice i izašlo na ulice američkih gradova tražeći reforme kojebi milijunima ilegalnih radnika dale pravo da postanu građani Sjedinjenih Američkih Država.
WASHINGTON, 2. svibnja 2006. (Hina) - Stotine tisuća većinom hispanoameričkih imigranata izostalo je s posla, bojkotiralo prodavaonice i izašlo na ulice američkih gradova tražeći reforme koje bi milijunima ilegalnih radnika dale pravo da postanu građani Sjedinjenih Američkih Država.

Velike skupine okupile su se u Chicagu, Los Angelesu, New Orleansu, New Yorku, Atlanti i drugim gradovima na "Dan bez imigranata" kako bi tražile veća prava za procijenjenih 12 milijuna ilegalnih useljenika u Sjedinjenim Državama.

Chicaška policija procijenila je da je 300.000 prosvjednika prošlo kroz središte grada, a očekuje se da će se do kraja dana još više okupiti na prosvjedima u New Yorku i u Los Angelesu. Manja okupljanja planirana su u još pedesetak gradova diljem SAD-a.

Većina tvrtki koje se oslanjaju na imigrantsku radnu snagu pogođena je štrajkom poput industrije mesa i poljoprivrednih kompanija, a mnoga mala poduzeća koja vode imigranti zatvorena su diljem zemlje.

U New Yorku prosvjednici su formirali ljudski lanac noseći transparente na kojima je pisalo "Mi smo Amerikanci" i "Puna prava za sve imigrante".

Bojkot i prosvjede organizirali su imigrantski aktivisti kako bi pokazali ekonomsku snagu i podržali zahtjeve za legalizacijom statusa ilegalnih useljenika.

Milijuni ilegalnih emigranata, u ogromnoj većini Hispanoamerikaca, radi u SAD-u uglavnom nisko plaćene nekvalificirane poslove u poljoprivredi, građevinarstvu te u restoranima i tvornicama, koje Amerikanci ne žele obavljati.

Masovne prosvjede je potaknuo prijedlog zakon koji je u prosincu usvojio Zastupnički dom američkog Kongresa prema kojem bi ilegalni ulazak u SAD bio kazneno djelo. Prijedlog koji je zapeo u Senatu također traži kažnjavanje poslodavaca koji upošljavaju ilegalne imigrante te poziva na podizanje novih zidova na oko 1.100 kilometara od ukupno 3.200 kilometara američko-meksičke granice.

S oko pola milijuna koliko ih godišnje preko granice s Meksikom uđe u Sjedinjene Države ilegalni imigranti su postali vruća politička tema. Senat nastoji usuglasiti svoju verziju zakona, a posebice je podijeljena vladajuća Republikanska stranka.

Predsjednik George W. Bush je predložio reformu imigrantskih zakona koja bi uspostavila status radnika-gosta i otvorila put ilegalnim imigrantima k državljanstvu. No, konzervativniji pripadnici njegove Republikanske stranke žele čvršći pristup s usmjeravanjem na zaštitu granica i suzbijanje ilegalnog useljavanja.

Prema najnovijoj anketi NBC/Wall Street Journala većina od 68 posto Amerikanaca podržala bi zakon koji bi ilegalnim imigrantima dao status radnika-gosta i kasnije mogućnost da zatraže državljanstvo.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙