Benedikt XVI. koji prvi put u svom pontifikatu predvodi svečanosti Vazmenog trodnevlja, nastavlja tako tradiciju Križnog puta na Veliki petak u Koloseumu u kojemu Ivan Pavao II. lani, nekoliko dana prije svoje smrti, nije mogao sudjelovati. Prošlogodišnje meditacije uz Križni put napisao tada još kardinal Joseph Ratzinger koji je svoja razmišljanja usmjerio na stanje u Crkvi, ukazavši na njezine slabosti. Sada je Ratzinger kao Papa povjerio pisanje meditacija nadbiskupu Angelu Comastriju, papinu vikaru za Grad Vatikan.
Comastri je svoje meditacije temeljio na probleme u obiteljima i podijele u svijetu na bogate i siromašne.
"Podjela svijeta na zone rasipništva i siromaštva je danas Kristova agonija", napisao je Comastri.
Više tisuća vjernika sudjelovalo je u svečanosti koju je osvjetljavao plameni križ, baklje u lukovima antičkog spomenika i svijeće koje su u rukama nosili vjernici.
Benedikt XVI. nosio je križ na prvoj i posljednjoj od 14 postaja koje govore o različitim etapama Kristove muke i smrti.
Nakon prve postaje, Papa je išao iza križa načinjenog od laganog drva koji je na svakoj postaji išao iz ruke u ruku.
Tako ga je ponio i kardinal Camillo Ruini, predsjednik talijanske biskupske konferencije i rimski vikar, a iza njega rimska obitelj, američki sjemeništarac, misionarka, mlada Meksikanka, dvojica franjevaca, Korejka, Angolanka i Nigerijka.
U završnom obraćanju vjernicima Benedikt XVI. je kazao kako Križni put nije prošlost već sadašnjost. "Na Križnome putu ne može se biti neutralan", rekao je Papa. "Napuštena djeca, podijeljeni svijet na bogate i one koji pate - to je Isusov križ danas", dodao je.
"Križni put je put milosrđa, što nas je naučio i Ivan Pavao II." rekao je Benedikt XVI. na završetku Križnog puta kojeg je izravno prenosilo 100 televizija iz 65 zemalja.